123RF

OIL z promocją kampanii społecznej Wspólne Święta

Udostępnij:
Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie promuje kampanię społeczną #WspólneŚwięta, której celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na samotność seniorów i problem podrzucania ich do szpitali na święta.
Uwrażliwić społeczeństwo na samotność seniorów
14 grudnia w Klinice Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych przy ul. Lindleya 4 w Warszawie odbył się briefing prasowy w ramach kampanii społecznej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie #WspólneŚwięta.

Jak przekazali organizatorzy, celem kampanii jest uwrażliwienie społeczeństwa na samotność seniorów porzucanych na święta w szpitalu oraz poruszenie problemów systemowych związanych z opieką nad osobami starszymi.

W briefingu prasowym udział wzięli:
– lek. Piotr Pawliszak, prezes ORL w Warszawie,
– dr n. med. Olga Rostkowska, wiceprezes ORL w Warszawie,
– lek. Łukasz Jankowski, prezes NRL w Warszawie,
– prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik, ordynator i kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych WUM,
– Paweł Łęgosz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu UCK WUM.

W kampanię #WspólneŚwięta włączył się m.in. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus UCK WUM.

– Idea kampanii zrodziła się z emocji, z przekazów szeptanych i rozmów z kolegami lekarzami i koleżankami lekarkami, z którymi mieliśmy wspólne doświadczenia, że seniorzy bywają podrzucani do szpitali w okresach okołoświątecznych – powiedział prezes ORL Piotr Pawliszak.

– Kampanię tę można tak naprawdę „namalować” jednym obrazem – szpitalnego korytarza, choinki i pozostawionego przez rodzinę samotnego, smutnego seniora w szpitalu w okresie świątecznym – stwierdził.

Szpital nie może być „lekiem” na samotność
– Razem z ekspertami postrzegamy to zjawisko jako objaw pewnej choroby. A dla każdej choroby można zidentyfikować przyczyny. Dlatego zidentyfikowaliśmy trzy kluczowe grupy przyczyn, jeżeli chodzi o porzucanie seniorów w szpitalach. Są to: niewystarczająca wrażliwość społeczna, brak edukacji społecznej co do zagrożeń wynikających z hospitalizacji osób starszych, a także brak wiedzy co do tego, jak poruszać się po systemie opieki długoterminowej – przekazał.

Prof. Magdalena Durlik zwróciła uwagę, że w ramach kampanii poruszany jest temat świąteczny, „ale to nie jest sprawa tylko świąt”.

– Odkąd skończyła się pandemia koronawirusa i są normalne przyjęcia do szpitala, obserwujemy szalone zwiększenie się liczby przywożonych do naszego szpitalnego oddziału ratunkowego osób powyżej 90 lat. To są osoby, którym otoczenie nie jest w stanie zapewnić opieki długoterminowej — przekazała.

– Jest ogromna potrzeba zapewnienia takim osobom opieki długoterminowej – w domach, domach opieki czy w zakładach opiekuńczo-leczniczych – ale te święta są smutne. Bo co możemy zapewnić pacjentom? Choinka stoi na korytarzu, jest jakiś catering, czasami ktoś coś przyniesie — mówiła prof. Durlik. – Społeczeństwo się starzeje. To powoduje, że w szpitalach mamy bardzo dużo pacjentów w okresie świąt. Kiedyś tylu nie było.

Punktem wyjścia dla debaty i samej kampanii jest zjawisko wykorzystywania szpitala przez rodziny osób starszych, jako miejsca, gdzie senior może „przeczekać” święta, nie będąc obciążeniem dla swojej rodziny.

Przeczytaj także: „Zaproście mnie do stołu” i „W Polsce samotność ma twarz seniora”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.