Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

PTK postuluje wdrożenie Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia

Źródło: PTK
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 17.09.2020
 
 
Nielimitowany dostęp pacjentów kardiologicznych do diagnostyki i terapii - to jedno z głównych założeń opracowywanego Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia. Strategia na najbliższe lata była tematem XXIV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Zdaniem ekspertów konieczne jest wprowadzenie zainicjowanego przez PTK w 2017 roku Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia. Dokument powinien zakładać m.in. nielimitowany dostęp pacjentów kardiologicznych do diagnostyki i terapii, koordynację leczenia, wdrożenie programów prewencji pierwotnej i wtórnej, a przez to obniżenie śmiertelności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, które wciąż pozostają (przede wszystkim choroba wieńcowa) główną przyczyną zgonów Polaków.

Według ostatniego raportu NIZP-PZH z 2018 roku mężczyźni w Polsce żyją obecnie (2015 r.) o ok. 4,5 lat krócej niż wynosi średnia długość życia mieszkańców w UE. W przypadku kobiet różnice są mniejsze i Polki żyją obecnie (2015 r.) przeciętnie o ok. 1,9 roku krócej niż wynosi średnia długość życia dla ogółu mieszkanek Unii Europejskiej. W decydującym stopniu za krótsze życie polskich mężczyzn odpowiada większa niż w innych krajach ich umieralność w wieku aktywności zawodowej (25-64 lata).

Prace nad Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia były już 3-krotnie wznawiane, obecnie został powołany Komitet Ekspertów, który pod auspicjami PTK oraz bezpośredniego koordynatora programu, Narodowego Instytutu Kardiologii, ma zaproponować jego główne i szczegółowe cele oraz strategię wprowadzania, początkowo prawdopodobnie w formie pilotażu.

Główne punkty Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia:
• kadry medyczne –programy specjalizacji, szkolenia zawodowe itp.;
• inwestycje w edukację, prewencja pierwotna i styl życia;
• inwestycje w pacjenta, prewencja wtórna;
• inwestycje w naukę i innowacje;
• inwestycje w system opieki zdrowotnej, m.in. tworzenie centrów doskonałości.

Program kongresu dostępny: „Program XXIV Międzynarodowego Kongresu PTK”.

Przeczytaj także: „Zaczął się XXIV Międzynarodowy Kongres PTK”, „Żyć dłużej i lepiej dzięki kardiologii”.


Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe