SCCS

Pierwsze na Śląsku zabiegi przeznaczyniowe implantacji zastawki biologicznej na stencie samorozprężalnym

Udostępnij:
Zabiegi implantacji wykonał zespół Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wrodzonych Wad Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, szpitala klinicznego SUM. Były to pierwsze na Śląsku przeznaczyniowe implantacje zastawki biologicznej na stencie samorozprężalnym (Venus P-Valve).
Skomplikowany technicznie zabieg
Biologiczne zastawki samorozprężalne wszczepia się u pacjentów z dysfunkcją zastawki płucnej, najczęściej z ciężką niedomykalnością oraz szeroką drogą odpływu z komory prawej (RVOT).

Zabieg implantacji zastawki jest skomplikowany techniczne, operatorzy wykonują go pod kontrolą fluoroskopii. Zastawka jest wprowadzana przez żyłę udową, a następnie samoistnie uwalniana i rozprężana. Zabieg wykonuje się u pacjentów z wrodzoną wadą serca, często po licznych interwencjach chirurgicznych. Zastosowana metoda jest bezpieczniejsza dla chorych, może zastąpić trudne zabiegi kardiochirurgiczne.

Zabiegi w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu w asyście prof. Shakeela Qureshi z Londynu przeprowadził interdyscyplinarny zespół w składzie: dr hab. Roland Fiszer, dr Michał Gałeczka, dr Sebastian Smerdziński, lek. Filip Tyc (operatorzy), dr Rober Kaliś (anestezjolog), Beata Gomuła, Anna Ochała, Sybilla Walz (pielęgniarki), Agnieszka Jaromek, Justyna Woroniecka (technicy).

Zabiegi wykonano u dwóch dorosłych pacjentek z wrodzoną wadą serca. Implantacje przebiegały bez powikłań, zakończyły się dobrym efektem. Obie pacjentki po kilku dniach zostały wypisane do domów.

Przeczytaj także: „Pierwsze w Polsce wszczepienie zastawki typu Venus u pacjentów pediatrycznych”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.