Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

Pierwszy w Gliwicach zabieg wszczepienia reducera

Udostępnij:

Zespół medyczny oddziału kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach pod kierunkiem dr. Tadeusza Zębika oraz dr. Feliksa J. Woiteka z Kliniki Kardiologii w Dreźnie przeprowadzili z powodzeniem zabieg wszczepienia reducera.

Reducer to specjalny reduktor przepływu do zatoki wieńcowej. Zabiegu dokonano u 70-letniego pacjenta cierpiącego z powodu uciążliwych dolegliwości kardiologicznych objawiających się bólem w klatce piersiowej oraz znacznym osłabieniem.

– Takie urządzenie stosuje się u osób ze skrajną postacią choroby wieńcowej, które wykorzystały możliwości leczenia zabiegowego i farmakologicznego, a nadal cierpią i przejście nawet krótkiego dystansu staje się dla nich olbrzymim wysiłkiem. Chory, u którego wykonaliśmy tę procedurę, mówił, że idąc na spacer, musiał ciągle się zatrzymywać, odczuwał dolegliwości w rejonie klatki piersiowej. Rozwiązanie to daje szansę na znaczną poprawę jakości jego życia – wyjaśnia dr Tadeusz Zębik, ordynator gliwickiej kardiologii.

Każdego roku na oddziale kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 specjalistycznym leczeniem objętych zostaje ponad 2500 pacjentów.

Pierwsze zabiegi w Polsce implantacji reduktora przepływu w zatoce wieńcowej przeprowadzono w październiku 2020 roku w Centrum Chorób Serca USK Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.