Ministerstwo Zdrowia

Ponad 5 tys. lekarzy rozpoczęło specjalizacje

Udostępnij:
O kształceniu podyplomowym i koniecznych zmianach w specjalizacji lekarzy oraz akredytacji jednostek szkoleniowych wiceminister zdrowia Urszula Demkow i dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Małgorzata Zadorożna rozmawiały z konsultantami krajowymi w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.
Wiceminister Urszula Demkow zachęciła konsultantów krajowych do dyskusji, aby zgłaszali propozycje, które według nich powinny poprawić sytuację.

– Kształciłam i nadal kształcę podyplomowo lekarzy oraz diagnostów. Chcę usłyszeć od państwa, co moglibyśmy razem zrobić, aby usprawnić kształcenie – powiedziała podczas spotkania 15 lutego.

Dyrektor CMKP Ryszard Gellert przypomniał, że w ostatnim, jesiennym naborze na specjalizacje dostępne były 6262 miejsca w trybie rezydenckim, a przyjęcie miejsca specjalizacyjnego potwierdziły 4134 osoby.

– W sumie ponad 5 tys. lekarzy rozpoczęło specjalizację. Jest to rekordowa liczba, ale zmiany w kształceniu podyplomowym są konieczne – podkreślił.

Małgorzata Zadorożna, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia, podkreśliła, że są to kwestie priorytetowe.

– Musimy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić stabilną i dostosowaną do liczby absolwentów liczbę miejsc specjalizacyjnych, zwłaszcza w dziedzinach priorytetowych, kluczowych z punktu widzenia epidemiologicznego i demograficznego – stwierdziła.

Przeczytaj także: „Resort zdrowia z KRAUM o jakości kształcenia” i „Edukacyjna patologia”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.