123RF

Ponad 70 proc. pacjentów uznaje opinie innych o lekarzach za przydatne

Udostępnij:
Więcej niż 60 proc. pacjentów wybiera profesjonalistów na podstawie opinii innych – wynika z raportu platformy do umawiania wizyt u specjalistów branży medycznej Znanylekarz.pl. Portal stawia na politykę „zero tolerancji dla nierzetelnych opinii” i wskazuje działania podejmowane na rzecz weryfikacji ocen profesjonalistów.
Raport powstał na podstawie analizy niemal 400 tys. opinii o lekarzach i lekarzach specjalistach opublikowanych przez użytkowników portalu Znanylekarz.pl w 2022 roku oraz badań ankietowych przeprowadzanych wśród użytkowników serwisu. Jest również porównanie z innymi rynkami, m.in. Brazylią, Hiszpanią i Włochami.

Pacjenci poszukują wiarygodnego wsparcia w trudnych decyzjach
Jak wynika z „Raportu zaufania”, pacjenci stawiają na wiarygodne informacje dotyczące wyboru lekarza.

Weryfikacja zabranych przez portal Znanylekarz.pl informacji pokazuje, że:
– 8 na 10 użytkowników Znanylekarz.pl ufa opiniom innych pacjentów,
– 63 proc. ankietowanych decyduje o wyborze profesjonalistów na podstawie opinii,
– zdecydowana większość (71 proc.) badanych uważa, że opinie innych pacjentów o lekarzach są przydatne.

Powyższe dane jednoznacznie wskazują, jak ważny jest dostęp do wiarygodnych źródeł informacji. Zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji, które dotykają tak ważnych aspektów jak zdrowie – nasze lub naszych najbliższych, opieka w kluczowych momentach życia bądź wsparcie w pokonywaniu trudności.

– Pacjenci odwiedzający serwis Znanylekarz.pl obdarzają go ogromnym zaufaniem, a twórcy portalu dokładają starań, żeby każdego dnia na to zaufanie zasługiwać – mówi Piotr Radecki, CEO Znanylekarz.pl.

Jak wyjaśnia, zespół monitorujący stronę dba o to, żeby na portalu pojawiały się wyłącznie profile rzetelnych specjalistów i na bieżąco potwierdza ich uprawnienia do świadczenia opisanych na profilu usług.

– Zachęcamy profesjonalistów do uzupełniania profili, tak aby zawierały wszystkie, niezbędne z punktu widzenia pacjenta, informacje. Wspieramy i usprawniamy kontakt między pacjentem a lekarzem (m.in. poprzez powiadomienia SMS o wizycie czy możliwość dokonania płatności online) i weryfikujemy każdą z ponad tysiąca opinii codziennie pojawiających się na naszym portalu – zaznacza Piotr Radecki.

Dla pacjentów liczą się opinie innych
W 2022 roku swoją oceną na stronie ZnanyLekarz.pl podzielili się już co setny Polak lub Polka. To olbrzymia baza informacji. W liczbach bezwzględnych na portalu opinię o lekarzach w 2022 roku pozostawiło ponad 380 tysięcy użytkowników. Co więcej, każdego miesiąca przybywa średnio 36 tysięcy nowych opinii. Ponad 90 proc. z nich pomyślnie przechodzi weryfikację rzetelności i trafia na profile specjalistów.

Komentarze, których wiarygodność wymaga dokładniejszego sprawdzenia, mogą pochodzić zarówno od pacjentów (np. opinie od osób, które nie odbyły wizyty u danego specjalisty lub takie, które zawierają poważne zarzuty), jak i od specjalistów (opinie pozyskane w nieuczciwy sposób – tzw. płatne lub pisane przez osoby z konfliktem interesów – np. współpracowników).

– Realizujemy wiele działań mających na celu potwierdzenie autentyczności wszystkich zgromadzonych opinii – objaśnia Konrad Kniaź, Head of Patients w Znanylekarz.pl.

– Wykorzystujemy zaawansowany algorytm pozwalający wykrywać opinie , których wiarygodność może może budzić wątpliwości – dodaje.

Zero tolerancji dla nierzetelnych opinii
Znanylekarz.pl stawia na rzetelność informacji. Wiarygodne opinie pełnią bowiem istotną rolę w budowaniu wizerunku lekarza lub specjalisty. Rzetelność opinii nie jest równoznaczna z tym, czy jest ona pozytywna, czy negatywna.

Obecnie na portalu można znaleźć opinie o ponad 44 tysiącach lekarzy i specjalistów. Zaledwie 4,5 proc. wszystkich zebranych w 2022 zostało odrzuconych ze względu na niezgodność z regulaminem. W przypadku jednej na 25 opinii zespół moderacji prosi osobę ją wystawiającą o dodatkowe wyjaśnienia lub doprecyzowanie informacji.

Udostępniamy raport w całości.Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Raport zaufania 2022 – opinie na znanylekarz.pl.

 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.