123RF

Prawie 870 tys. osób korzysta z żywieniowego serwisu NFZ

Udostępnij:
Portal Diety NFZ uczy, jak zmieniać nawyki żywieniowe na zdrowsze. Wspiera też osoby z chorobami przewlekłymi w wyborze odpowiedniej diety. W bezpłatnym serwisie funduszu zarejestrowało się blisko 870 tys. użytkowników.
Portal Diety NFZ to więcej niż strona o odchudzaniu
– W naszym portalu każdy znajdzie właściwe menu dla siebie. Co ważne, Diety NFZ są miejscem, dzięki któremu zmienimy nasze nawyki żywieniowe na zdrowsze. To prawdopodobnie jedyny portal w Polsce, który oferuje bezpłatne przepisy dla pacjentów z chorobami przewlekłymi – podkreśla Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wszystkie plany żywieniowe dostępne w portalu Diety NFZ powstały na bazie DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), czyli diety stosowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia tętniczego. To uniwersalna dieta o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych, uznawana za jedną z najzdrowszych diet świata – jest zalecana przez wiele towarzystw naukowych.

Podstawą diety DASH są warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz ryby, orzechy i nasiona.

Zdrowe menu w mgnieniu oka
W portalu znajdziemy zdrowe i smaczne przepisy, które są proste i szybkie w przygotowaniu. Nad jakością planów żywieniowych i publikowanych treści czuwa zespół dietetyków, którzy proponują aż 15 planów żywieniowych opartych na diecie DASH, np. cukrzyca, nadwaga i otyłość, nadciśnienie, choroba Hashimoto czy specjalne menu dla kobiet z zespołem policystycznych jajników.

To także ponad 9 tys. przepisów opracowanych przez dietetyków, indywidualny wybór planu żywieniowego, plan żywieniowy dla całej rodziny, kilkadziesiąt filmów z poradami żywieniowymi i przepisami, artykuły z poradami na temat zdrowego odżywiania, e-booki z przepisami.

Aby korzystać z portalu, wystarczy założyć bezpłatne konto. Po zalogowaniu każdy użytkownik korzysta z menu przygotowanego na 28 dni. – Można również wypróbować portal bez logowania. Wtedy otrzymujemy przykładowy zestaw posiłków na 3 dni – wyjaśnia Paweł Florek.

Zalogowany użytkownik może wybierać liczbę posiłków w ciągu dnia – od 3 do 5 – oraz wykluczać z jadłospisu produkty, które zawierają np. gluten, laktozę, ryby i owoce morza czy mięso.

Diety NFZ w liczbach
Obecnie w portalu jest zarejestrowanych niemal 870 tys. użytkowników. Większość, ok. 60 proc., to kobiety. Najczęściej z diet od NFZ korzystają osoby w wieku 20–30 lat oraz 40-latkowie. Przybywa także dojrzałych użytkowników po 60. roku życia.

Tylko w ciągu ostatniego roku strona Diety NFZ odnotowała ponad 15 milionów odsłon. Największym zainteresowaniem cieszy się plan żywieniowy Nadwaga i Otyłość (ten plan wybiera 32 proc. użytkowników). Korzystający z portalu równie chętnie sięgają po plan Classic (30 proc.). Użytkownicy coraz częściej decydują się też na rodzinny plan żywieniowy, dzięki któremu można wspólnie przygotować zdrowe posiłki, które będą smakowały całej rodzinie.

Portal oferuje również ciekawe e-booki z przepisami. – Niedawno dodaliśmy nowy e-book w całości poświęcony posiłkom do szkoły. To zbiór propozycji potraw, które dziecko może spakować do plecaka. W każdym przepisie podajemy kaloryczność potraw, zawartość białka i węglowodanów oraz czas przygotowania – dodaje Paweł Florek.

Przeczytaj także: „Dieta DASH chroni mózgi kobiet” i „Co to znaczy żyć zdrowo?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.