Wyślij
Udostępnij:
 
 
Materiały prasowe

Prenatalna plastyka zastawki aortalnej

Źródło: Materiały prasowe UCZKiN WUM
Redaktor: Iwona Kazimierska |Data: 22.04.2022
 
 
Trwa Tydzień dla Serca, w związku z którym Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwraca uwagę na problem wrodzonych wad serca u dzieci.
Codziennie w Polsce rodzi się mniej więcej dziesięcioro dzieci z wadami serca, z czego jedno z trojga wymaga operacji w pierwszych dniach życia. Obecne możliwości diagnostyczne pozwalają na rozpoznanie większości wad serca jeszcze w życiu płodowym. Dzięki temu dzieci te mogą otrzymać odpowiednie leczenie.

Najczęściej operowaną wewnątrzmacicznie wadą serca jest krytyczna stenoza aortalna, czyli zwężenie zastawki aorty, skutkujące utrudnionym odpływem krwi z lewej komory serca. Wada ta powoduje niezwykle groźne następstwa, jeszcze w życiu płodowym – postępujące uszkodzenie lewej komory serca prowadzące do rozwoju serca jednokomorowego (HLHS), niewydolność serca, a nawet zgon wewnątrzmaciczny płodu. Leczenie dzieci z krytycznym zwężeniem zastawki aortalnej jest procesem, który zaczyna się zwykle kilkanaście tygodni przed porodem (operacja wewnątrzmaciczna) i jest kontynuowany po urodzeniu dziecka. W leczenie tych dzieci zaangażowanych jest wielu specjalistów.

– Połączenie sił Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM z Kliniką Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci oraz Kliniką Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii WUM daje bardzo dobre efekty. Wszystkie operowane w UCZKiN WUM dzieci, będące pod naszą opieką, mają szanse na prawidłowe, dwukomorowe krążenie – mówi dr n. med. Michał Buczyński, kardiochirurg z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci UCK WUM.

– W ostatnich dniach do domu wyszedł wraz ze szczęśliwą mamą chłopiec, który po prenatalnej plastyce zastawki aortalnej nie wymaga już żadnego dalszego leczenia. Jest zdrowym dzieckiem – dodaje dr hab. n. med. Marzena Dębska, ginekolog-położnik, perinatolog z UCZKiN WUM.

Operacje na sercach płodu najczęściej wykonuje się między 24. a 30. tygodniem ciąży. Zarówno matka, jak i jej dziecko otrzymują leki przeciwbólowe. Pacjentka jest przytomna, a dziecko uśpione i dodatkowo unieruchomione. Zabieg wymaga dużej precyzji, ponieważ wykonywany jest na bardzo małych strukturach – serce dziecka ma wielkość monety, a zwężona zastawka szerokość 2–3 mm. Nie można dopuścić, aby dziecko poruszyło się w trakcie. Zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą ultrasonograficzną.

Przez brzuch ciężarnej wkłuwa się do macicy specjalną igłę, która doprowadzana jest do klatki piersiowej i serca płodu. Przez nią wprowadza się cewnik z balonem, który umieszczany jest w zwężonej zastawce, a następnie pompowany. Powiększający się balon poszerza zastawkę, umożliwiając przepływ krwi. Po kilkukrotnym napompowaniu balonu cały sprzęt usuwa się z serca.

W przypadku niektórych wad, w których dochodzi do zarośnięcia otworu w przegrodzie międzyprzedsionkowej, aby zapewnić prawidłowe krążenie, w obrębie serca umieszcza się stent, który wyjmowany jest po porodzie.

Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami dokładna ocena serca zalecana jest u wszystkich ciężarnych z nieprawidłowym obrazem serca w położniczym badaniu przesiewowym. W przypadku zaburzeń rytmu serca, poszerzonej przezierności karkowej (NT) i innych nieprawidłowości w badaniu I trymestru ciąży, w przypadku wykrycia anomalii pozasercowych u płodu, w obrzęku uogólnionym, w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych, u ciężarnych z cukrzycą, z wadami serca (również w najbliższej rodzinie) i innych.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.