Archiwum

Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023 – Irena Rej o tym, co naprawdę pandemia zmieniła w aptekach ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Konarska
|
Dostęp do leków w kontekście obecnego spiętrzenia problemów zdrowotnych – to temat do dyskusji panelistów konferencji organizowanej przez wydawnictwo Termedia. Termin – 25 stycznia. Jednym z ekspertów oceniających bezpieczeństwo lekowe będzie Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej FARMACJA POLSKA.
Irena Rej podkreśla, że COVID-19 i pandemia obnażyły dzisiejsze problemy z brakiem dostępności do leków. Pamiętamy, jak wyglądało zaopatrzenie w leki w czasie pandemii. Zaburzony był rytm dostaw, wiele było niepewności. Z jednej strony dochodziło do zatrzymywania leków na granicy, z drugiej – gdy była taka potrzeba – organizowano szybki przewóz przez granicę. – Nie było żadnej pomocy ze strony resortu zdrowia, ale poradziliśmy sobie – tłumaczy Irena Rej i dodaje, że najważniejsze jest, by im nie przeszkadzano.

Panelistka opisuje sinusoidę: – Pacjenci byli przez jakiś czas odcięci od kontaktu z lekarzem. Spadła sprzedaż leków, bo utrudnione było wypisywanie recept. Później uruchomiono e-recepty, a pacjenci zaczęli masowo zaopatrywać się w leki, mobilizowani dodatkowo przeświadczeniem, że może ich zabraknie – mówi Irena Rej i przypomina, że sprzyjały temu przepisy umożliwiające wypisanie recepty na półroczny zapas leków.

Trudno dziwić się zestresowanym pacjentom, którzy wylęknieni w czasach pandemii reagowali kompulsywnie i bardzo często wykupywali opakowania zabezpieczające ich na kilka miesięcy.

Generalnie, należy się spodziewać, że w najbliższym czasie największe zapotrzebowanie będzie dotyczyć leków antywirusowych, przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i związanych ze schorzeniami układu oddechowego.

Jak można ocenić aktualną sytuację? Irena Rej twierdzi, że nie ma w Polsce systemowego działania w dniach kryzysu epidemiologicznego, a to wywołuje dług zdrowotny. – Powinniśmy mieć plan, jak działać w kryzysie i jak działać po kryzysie – mówi.

Więcej o sytuacji rynku farmaceutycznego, o strategii produkcji leków i o tym, czym jest dostępność, a czym brak leku i dlaczego te pojęcia są mylone – w nagraniu wypowiedzi eksperta panelu „Dostęp do leków w kontekście obecnego spiętrzenia problemów zdrowotnych”. Zapraszamy do obejrzenia.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.