SUM

SUM przejmie budynki po szpitalu MSWiA

Udostępnij:
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach dostanie budynki, w których dotychczas działał szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 14 grudnia podpisano porozumienie, następnie zostaną ustalone warunki i zasady oddania uczelni do używania nieruchomości położonych w Katowicach przy ul. Kilińskiego i Głowackiego.
Powstanie Centrum Kreatywności SUM
W czwartek 14 grudnia w rektoracie uczelni przy ul. Poniatowskiego podpisano porozumienie intencyjne między miastem Katowice, Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach im. sierż. Grzegorza Załogi oraz Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.

– Szpital MSWiA przeniósł się do nowej siedziby po dawnym prywatnym szpitalu przy ul. Ceglanej. Mając na uwadze bliskość siedziby Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i fakt, że szkoli on przyszłe kadry medyczne, przekazanie budynków uczelni jest rzeczą naturalną. Wierzę, że ten ruch przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia studentów kierunków medycznych – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa, cytowany w informacji prasowej.

Budynki szpitala MSWiA znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie rektoratu uczelni. Po wygaszeniu działalności nieruchomości powinny trafić do zasobów Skarbu Państwa. SUM złożył wniosek o nabycie nieruchomości w drodze darowizny.

– To jest dla nas bardzo ważny moment, gdyż podpisanie porozumienia intencyjnego daje możliwość uczelni rozwinięcia się i zbudowania siedziby z prawdziwego zdarzenia. Pozyskanie budynków pozwoli na stworzenie sali konferencyjnej, centrum kreatywności. Będzie to przestrzeń wykorzystywana zarówno przez pracowników naukowych uniwersytetu, jak i studentów – podkreślił rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.

Warunki i zasady przejęcia jeszcze do ustalenia
Po podpisanym porozumieniu mają zostać ustalone warunki i zasady oddania uczelni nieruchomości. Dodatkowe budynki mają wspomóc rozwój uczelni, a tym samym wzmocnić rolę Katowic jako istotnego ośrodka akademickiego.

Urząd Miasta Katowice przypomniał, że 17 sierpnia 2023 roku w budynku urzędu również podpisano umowę. Dotyczyła ona sprzedaży nieruchomości po dawnym Szpitalu GeoMedical. Prezydent miasta, wykonujący zadania administracji rządowej, zakupił na rzecz Skarbu Państwa nieruchomość od dwóch spółek – CMC „GEO PROJEKT 2” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie oraz CM „GEO PROJEKT 3” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie. Jednocześnie nieruchomość została oddana w użyczenie na rzecz SP ZOZ MSWiA – z przeznaczeniem na cele statutowe szpitala.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że szpital MSWiA rozpoczął swoją działalność w nowym miejscu. Jesteśmy tam już ponad miesiąc. Przenieśliśmy działalność medyczną. Bardzo się cieszymy, że nasze dotychczasowe miejsce będzie służyło Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu – zaznaczył dyrektor szpitala MSWiA dr n. med. Piotr Grazda.

Przeczytaj także: „Najnowocześniejszy sprzęt do diagnozy i leczenia pacjentów z rakiem prostaty w szpitalu SUM” i „Prawie 100 mln zł na budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.