Wyślij
Udostępnij:
 
 
Serce dla kardiologii. Życie z niewydolnością serca - praktyczne warsztaty dla pacjentów i ich bliskich
 
Działy: Aktualności
Koalicja "Serce dla kardiologii", kontynuując działania na rzecz pacjentów kardiologicznych – rozpoczęła cykl spotkań edukacyjnych poświęconych niewydolności serca. Pierwsze spotkanie dla chorych i ich bliskich odbyło się 8 czerwca w Łodzi.
Polska Unia Organizacji Pacjentów wspólnie z organizacjami pacjentów kardiologicznych - Stowarzyszeniem Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia EkoSerce, Stowarzyszeniem Pacjentów Hiperlipidemią Rodzinną - oraz Fundacją Wygrajmy Zdrowie zorganizowała spotkanie "Serce dla kardiologii. Życie z niewydolnością serca - praktyczne warsztaty dla pacjentów i ich bliskich", zapraszając na nie nie tylko chorych, lecz także i ich bliskich. Nie jest bowiem tajemnicą, iż choroba niewydolności serca dotyczy także rodziny chorego. To bliscy i rodzina troszczą się o chorego w trakcie jego zmagań z dolegliwością. Obecność bliskich pacjentów na warsztatach i zapoznanie się z problematyką schorzenia stało się pewną formą psychologicznego wsparcia dla zarówno dla jednych jak i drugich.
W warsztatach wziął udział przedstawiciel Koalicji Serce dla kardiologii, który przedstawił jego cel oraz ważność problemu pacjentów kardiologicznych chorych na niewydolności serca. – Kluczowe cele programu to poprawa sytuacji pacjentów, kształtowanie systemu ochrony zdrowia, integracja środowisk oraz szerzenie edukacji.
Prelegentka prof. dr hab. Małgorzata Lelonek przedstawiła wstępie ogólną sytuację dotycząca epidemiologii niewydolności serca w Polsce. – Doceniam to, że państwo chcecie być aktywni, ponieważ to spotkanie zapoczątkuje serie naszych warsztatów. W Europie choruje na niewydolność serca 15 mln pacjentów. W Polsce i na świecie mamy zjawisko starzenia się społeczeństw, z czego to wynika? – z lepszego leczenia pacjentów po zawale! Sytuacja w Polsce – nie wiemy dokładnie, ile pacjentów jest chorych na niewydolność serca, ale mniej więcej 600 – 700 tys. My mówimy o bardzo powszechnym zjawisku w naszym kraju. Przeżycie pacjenta z niewydolnością serca jest prawie na ostatnim miejscu, tylko gorsze wyniki ma zachorowalność na raka płuca. W ubiegłym roku co siódmy Polak zmarł z powodu niewydolności serca. Postęp w onkologii jest ogromny, jest lek już na raka płuca, więc pewnie niewydolność serca będzie na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o umieralność. Pierwszy lek na NS był dostępny w Polsce w 1995 r. – sytuacja do 2017 roku znacznie się poprawiała, ale teraz wyczerpaliśmy możliwości leczenia. Owszem w 2015 roku pojawił się lek, ale u nas nie jest refundowany. Mamy dostęp do leków starszej generacji, ale nie mamy dostępu do leków nowoczesnych. To jest problem! Brak dostępności no nowoczesnego leczenia! Wczesne leczenie, dobre leczenia pacjenta powoduje mniejszą śmiertelność. – zaznaczyła prof. Małgorzata Lelonek, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Katedry Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Przedstawiła również wiele interesujących faktów na temat choroby. – Co to w ogóle jest niewydolność serca? – można powiedzieć ze jest to niewydolność pompy. Najczęstsze przyczyny zachorowalności to choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, choroby zastawkowe serca, wady wrodzone, migotanie przedsionków oraz kardiomiopatie. Cała rzecz polega na tym, aby móc zapobiec chorobie – leczyć cukrzycę, mierzyć ciśnienie, nie pic alkoholu, nie palić, leczyć wysoki cholesterol – bo to są główne czynniki ryzyka!
Trzecie omawiane zagadnienie dotyczyło codzienności życia z niewydolnością serca. W tej części warsztatów do głosu dopuszczeni zostali pacjenci i ich bliscy, którzy mieli możliwość przedstawienia trudności życia z NS oraz jej wpływu na normalne funkcjonowanie rodziny.
W następnej części warsztatów odbyła się dyskusja wszystkich uczestników, którzy wspólnie zastanawiali się, jak polepszyć życie chorych na NS oraz ich bliskich. Dyskusje poprowadził Marek Kustosz z Instytutu Człowieka Świadomego. W trakcie dyskusji przedstawiono stronę internetową, która została przygodowa specjalnie dla pacjentów z niewydolnością serca www.slabeserce.pl.
Prof. dr hab. Małgorzata Lelonek przedstawiła zalecenia w życiu codziennym pacjentów z NS. - Całkowita abstynencja alkoholowa, rzucamy palenie, nie pijemy coli ani kawy, walczymy z nadwagą, spacerujemy, pijemy zieloną herbatę, szczepimy się, głęboko oddychamy, regularnie przyjmujemy leki.

Celem wspólnych spotkań edukacyjnych jest poprawa sytuacji pacjentów w zakresie kształtowania skutecznego i przyjaznego dla chorych systemu ochrony zdrowia w obszarze wyzwań kardiologicznych. Niewydolność serca to choroba, która ze względu na skalę zachorowań oraz prognozy na przyszłość wymaga zaangażowania całego środowiska. Liczymy, że nasze działania przyczynią się do wzrostu świadomości i wiedzy pacjentów, a także staną się elementem ogólnopolskiej debaty zmierzającej do wdrożenia rozwiązań, mających na celu zmniejszenie liczby przedwczesnych zgonów z powodu niewydolności serca.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe