5PR

Soczewki o pogłębionej ostrości — nowa jakość leczenia zaćmy

Udostępnij:
Pacjenci dzięki zastosowaniu soczewek o rozszerzonej głębi ostrości mają możliwość świetnego widzenia w dal i do odległości pośrednich, a spora ich grupa całkowicie uniezależnia się od konieczności noszenia okularów.
Korzyści nowej soczewki
Niezwykle zaawansowana optyka nowej soczewki zapewnia większy zakres widzenia w porównaniu ze standardowo wszczepianymi implantami wewnątrzgałkowymi. Podczas rutynowej operacji zaćmy do oka zostaje wszczepiona sztuczna soczewka pozwalająca na ostre widzenie do jednej odległości. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie okularów korekcyjnych, by widzieć z bliska lub z daleka.

Soczewka o rozszerzonej głębi ostrości pozwala osiągnąć widzenie pośrednie, np. podczas pracy przy komputerze, a także zachować ostrość widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Jest doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla kierowców i osób żyjących aktywnie.

Po raz pierwszy w Polsce na tak dużą skalę soczewki te będą dostępne dla pacjentów leczonych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia bez żadnych dodatkowych opłat z ich strony w szpitalach w Będzinie i Zawierciu.

– Jesteśmy po pierwszych przeprowadzonych zabiegach. Pacjenci wracający do nas na kontrolę są zachwyceni efektami zabiegu i tym, że faktycznie można w ramach NFZ uzyskać taki komfort widzenia. Używana przez nas soczewka jest także wolna od niepożądanych efektów, które często towarzyszyły zwykłej soczewce jednoogniskowej, takich jak rozmazywanie się obrazu czy olśnienia, które sprawiają problem szczególnie podczas jazdy samochodem po zmroku – mówi dr n. med. Adam Kabiesz, kierownik Oddziału Okulistyki Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie.

Pełny komfort widzenia
Atuty nowoczesnej soczewki potwierdza Krzysztof Guzik, który zabieg przeszedł w zawierciańskim szpitalu.

– Mogę powiedzieć, że wróciłem do czasów sprzed 15 lat, kiedy nie miałem jeszcze problemów z oczami. Teraz mogę kierować autem bez okularów, w takim codziennym życiu też ich nie potrzebuję, zaczynam już czytać z bliskiej odległości – cieszy się pan Krzysztof. Po operacji planuje także powrót do swoich pasji, których realizacja z powodu złego wzroku była utrudniona.

Zabieg usunięcia zaćmy trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Usuwana jest naturalna, zmętniała soczewka, a w jej miejsce wprowadza się sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową.

– Sami jesteśmy zaskoczeni spektakularnymi efektami, jakie udało nam się uzyskać dzięki zmianie rodzaju wszczepianej soczewki. Jeden z pacjentów powiedział mi, że pierwszy raz w życiu ogolił się bez okularów. Takie codzienne czynności, jak płacenie w sklepie, użycie terminala w bankomacie czy czytanie SMS-ów, osobom, które nie mają problemów z widzeniem, wydają się oczywiste, ale jeśli ma się zaćmę i wadę wzroku, to wcale takie proste nie jest – zauważa dr n. med. Artur Pasternak, kierownik Oddziału Okulistycznego Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

– Mówi się, że zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn odwracalnej ślepoty. Teraz dzięki operacji możemy przywrócić pacjentowi pełny komfort widzenia – dodaje.

Soczewka pierwszego wyboru
W obu szpitalach – w Będzinie i Zawierciu – ten rodzaj soczewek jest dostępny jako soczewka pierwszego wyboru. Oznacza to, że może ją otrzymać każdy zakwalifikowany do zabiegu zaćmy, który nie ma przeciwwskazań medycznych. Dostępna jest też w wersji torycznej, dla osób z astygmatyzmem.

– Soczewki tego typu są często stosowane w krajach Europy Zachodniej i w USA, w Polsce były rzadkością ze względu na cenę. Są o mniej więcej 300 proc. droższe od soczewek, które standardowo wszczepia się w szpitalach działających w ramach kontraktu z NFZ – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji PZZOZ i doradca ds. rozwoju w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu.

– Do tej pory, jeśli pacjent chciał dostać lepszą soczewkę, musiał zapłacić za zabieg w prywatnym ośrodku kilka tysięcy złotych lub wyjechać do Czech i za soczewkę dopłacić. My jako pierwsi dajemy pacjentom ten wyższy standard na miejscu, w Polsce, w państwowej placówce i bez żadnych opłat z ich strony. Mamy tę możliwość, ponieważ oba szpitale stać na to, by inwestować w nowe technologie. Zarówno Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie, jak i Szpital Powiatowy w Zawierciu są w bardzo dobrej kondycji finansowej, co wyróżnia je na tle innych szpitali powiatowych – dodaje.

Oba szpitale oferują też krótkie terminy oczekiwania na zabieg, ok. 6 tygodni. Ważne jest, aby jak najwcześniej zdiagnozować zaćmę i nie odkładać decyzji o operacji. Co roku na całym świecie wykonuje się 28 mln takich zabiegów.

Przeczytaj także: „Okuliści wszczepili soczewkę teleskopową”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.