Wyślij
Udostępnij:
 
 

Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – oto Liderzy Medycyny

Autor: Iwona Konarska |Data: 24.01.2022
 
 
Przedstawiamy laureatów 21. edycji konkursu. W 2021 r. uhonorowani przez kapitułę w bardzo różny sposób osiągnęli sukces. Zawsze musieli się odnieść do czasu pandemii. Odważne decyzje, małe kroki, spontaniczne akcje i co powtarzają, „zawsze być z zespołem” – oto ich recepty na trudne zwycięstwo.
Znamy nazwiska, znamy dokonania, a – jak się okazuje – ich działalność jest różnorodna.

Jerzy Owsiak, prezes fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, otrzymał tytuł Osobowość Roku 2021 w Ochronie Zdrowia. Czas to szczególny dla WOŚP, bo w tym roku, w najbliższą niedzielę, zagra po raz 30.

– Jedną z najpiękniejszych cech i wartości WOŚP jest to, że nieprzerwanie gra 30 lat – bez względu na okoliczności – podkreśla w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” Jerzy Owsiak i wspomina: – Podczas pierwszego finału zebraliśmy niewiele ponad 3,7 mln zł. Finał w 2021 r. to już ponad 210 mln zł. Dzięki rzetelnej pracy zdobyliśmy zaufanie Polaków, którzy chcą się dzielić swoimi pieniędzmi z potrzebującymi. To cudowne, bo kiedy tak bardzo zdewaluowała się rola państwa w ochronie zdrowia, a także pogorszyła się dbałość o wydatki publiczne, my – organizacja pozarządowa – dzięki wzajemnemu szacunkowi, zaufaniu i jasności wszystkich poczynań jesteśmy przykładem superdziałania społeczeństwa obywatelskiego i jego energii.

Menedżerem Roku 2021 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne została Bożena Łapińska – dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego SP ZOZ w Suwałkach, w którym na początku pandemii utworzony został oddział leczący pacjentów z zaburzeniami psychicznymi chorych na COVID-19. Podjęła taką decyzję, bo szpitale covidowe nie mają doświadczenia w opiece nad chorymi psychiatrycznymi. Okazało się, że 20 łóżek wystarczy, żeby rozwiązać ten problem w jej regionie.

Wyróżnieni w tej kategorii to:
• dr n. med. Konrad Jarosz, dyrektor SPSK nr 1 PUM w Szczecinie
• Agnieszka Kujawska-Maciąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie
• Anna Lignowska, zastępca dyrektora naczelnego ds. pielęgniarstwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku
• dr n. med. Jerzy Ostrouch, prezes zarządu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o.
• Artur Wnuk, dyrektor naczelny Samodzielnego Publicznego Zespołu ZOZ w Ostrowi Mazowieckiej

Warto przypomnieć, że statuetkę Osobowość Roku 2020 w Ochronie Zdrowia odebrał prof. Andrzej Matyja, prezes NRL, która podkreślał wtedy, że „nasze osiągnięcia są zawsze efektem pracy zespołowej. Moje wyróżnienie w konkursie Sukces Roku odbieram jako docenienie starań całego środowiska medycznego. W trudnych czasach pandemii medycy stanęli na wysokości zadania. Dlatego wyróżnienie odbiorę w imieniu lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarek, fizjoterapeutów, ratowników, farmaceutów i innych zawodów medycznych”.

Dwóch liderów zawsze podkreślających, że sukces jest zespołowy.

Menedżerem Roku 2021 w Ochronie Zdrowia – placówki prywatne została Anna Farmas – dyrektor zarządzająca Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi – Medinet sp. z o.o., w którym wykonuje się operacje kardiochirurgiczne. Pacjentami są zarówno dorośli, jak i dzieci. Decyzją ministra zdrowia, szpital został jednak całkowicie przekształcony w covidowy. – Tempo było bardzo szybkie, jak na froncie. Mieliśmy cztery dni, żeby się przygotować, np. przebudować oddziały, wybudować śluzy. To było naprawdę duże logistyczne przedsięwzięcie i zarządzanie kryzysowe – mówi dyrektor Farmas.

Wyróżnieni w tek kategorii to:
• Michał Feldman, dyrektor zarządzający w NZOZ Centrum Terapii Dialog
• Rafał Olejnik, prezes zarządu Kliniki Nova Spółka z o.o. w Kędzierzynie Koźlu

Lider Roku 2021 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital. Zwyciężyły ex aequo dwie placówki – SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach im. Jana Pawła II i Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy – a każda z nich poszła inną drogą i inaczej definiuje innowacyjność. O Głuchołazach stało się głośno, gdy szpital pierwszy w Europie stworzył centrum rehabilitacji dla osób po przebyciu COVID-19 oraz opracował program pilotażowy rehabilitacji leczniczej po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 z holistycznym podejściem do pacjenta.

W szpitalu w Bydgoszczy za najważniejszą innowację wprowadzoną w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej uznano autorskie opracowanie i wdrożenie panelu zarządczego oraz jego rozbudowę związaną z COVID-19. W kwestiach medycznych na uwagę zasługuje program prehabilitacji Drogowskaz, określający właściwy kierunek dla seniorów w okresie okołooperacyjnym. Zmodyfikowano również system zamówień publicznych.

Tytułem Lider Roku 2021 w Ochronie Zdrowia – zdrowie publiczne kapituła uhonorowała dr. hab. Piotra Rzymskiego z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który podkreśla, że ludzie osaczeni kłamstwami o szczepieniach mają prawo się bać. Jego zadaniem jest cierpliwie tłumaczyć. Wraz z innymi ekspertami stworzył wiele materiałów o szczepionkach przeciw COVID-19.

Wyróżnienia trafiają do:
• Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP (dyrektor: prof. Jarosław Pinkas)
• dr. Franciszka Rakowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW

Fundacja KIDS. – Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali to Lider Roku 2021 w Ochronie Zdrowia – działalność charytatywna. Maciej Malenda, prezes fundacji, przypomina, że m.in. opracowali projekt, który pomoże małym pacjentom onkologicznym przejść przez chemioterapię.

Wyróżniony został Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca. Pio w Przemyślu.

Prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu został Liderem Roku 2021 w Ochronie Zdrowia – działalność edukacyjno-szkoleniowa. Co uznaje za swój największy sukces? Podkreśla, że nie zrezygnował z żadnego punktu ze swoich programów wyborczych, na których oparty jest dokument „Strategia Rozwoju UMP”.

Wyróżnienia:
• Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali
• Fundacja MSD Chrońmy Zdrowie
• Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Naczelnej Izby Lekarskiej

Joanna Matuszewska Polskie Radio Gdańsk – Lider roku 2021 w Ochronie Zdrowia – Media i Public Relations. Zapytana o często poruszane tematy związane z niepełnosprawnością tak odpowiada: - Środowisko osób z niepełnosprawnościami cały czas zmaga się ze stereotypami albo wręcz nagannymi zachowaniami, jak np. ignorowanie ich obecności i zwracanie się do osoby towarzyszącej. Ci ludzie chcą normalnie, jak inni funkcjonować społecznie. Potrzebują uwzględnienia ich możliwości, czyli tzw. dostępności. Dlatego tak ważne jest przełamywanie barier i to nie tylko architektonicznych, ale też informacyjnych i mentalnych. Staram się właśnie o tym mówić w swoich audycjach.

Wyróżnione dziennikarki to::
Bożena Stasiak-Klukowska z "Super Expressu" i Agnieszka Sztyler-Turovsky z Onetu.

Nagrodę specjalną Ambasador Zdrowia przyznano Marcinowi Gortatowi.

Nagrody specjalne „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego” otrzymują:
• prof. Jarosław J. Fedorowski, przewodniczący Kolegium Redakcyjnego i Rady Programowej "Menedżera Zdrowia", prezes Polskiej Federacji Szpitali
• prof. Marek Rękas, konsultant krajowy ds. okulistyki
• prof. Agnieszka Słopień, konsultant krajowy ds. psychoterapii dzieci i młodzieży
• prof. Waldemar Wierzba, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie

Statuetki zostaną wręczone 26 stycznia podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcje „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego”.

Kandydatów zgłaszały organizacje społeczne, zawodowe, związki pracodawców, a także osoby indywidualne. Najważniejszym argumentem była umiejętność działania bez perspektywy szybkiego zakończenia pandemii.

Więcej o konkursie na stronie internetowej: www.termedia.pl/Konferencja-Sukces-Roku-2021.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.