Wyślij
Udostępnij:
 
 

Szkolenia online z zakresu standardów organizacyjnych i akredytacyjnych w patomorfologii

Redaktor: Jacek Rubinstein |Data: 18.10.2021
 
 
19 października rozpoczyna się cykl szkoleń dotyczących poprawy jakości w patomorfologii w ramach projektu pn. „Wsparcie procesu poprawy jakości w patomorfologii poprzez wdrożenie standardów akredytacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi”. Organizatorzy proponują 10 terminów szkoleń, które zakończą się 1 grudnia 2021 r.
Inicjatorem i organizatorem szkoleń jest Ministerstwo Zdrowia. W ramach projektu zostały opracowane zestawy standardów organizacyjnych oraz postępowania w diagnostyce patomorfologicznej – Wytyczne dla zakładów/pracowni patomorfologii oraz standardy akredytacyjne dla jednostek diagnostyki patomorfologicznej (JDP). Dokument ten, w formie obwieszczenia, został ogłoszony przez ministra zdrowia 24 września br.

Szkolenia adresowane są do pracowników podmiotów leczniczych realizujących świadczenia w zakresie patomorfologii oraz pracowników podmiotów leczniczych korzystających z badań patomorfologicznych. W szczególny sposób zachęcani do udziału w nich są ordynatorzy oraz lekarze oddziałów zabiegowych wysyłających materiał na badania patomorfologiczne, onkolodzy, urolodzy, dermatolodzy i ginekolodzy.

W trakcie bezpłatnego jednodniowego szkolenia w ciekawej formule zostaną omówione takie zagadnienia, jak: rola badań patomorfologicznych w kompleksowej opiece nad pacjentem, badanie patomorfologiczne od A do Z czy kontrola jakości i koszty w badaniu patomorfologicznym.

Szkolenia poprowadzą: prof. dr hab. n. med. Andrzej Marszałek, prof. dr hab. n. med. Renata Langfort oraz prof. dr hab. n. med. Janusz Ryś.

– Będziemy mówić o zasadach, jakie należy wdrożyć, i podkreślać, że na jakość badania patomorfologicznego wpływa również to, co dzieje się z materiałem, zanim dotrze do zakładu patomorfologii(...). Ta część szkoleń ważna będzie również dla szpitali, które na badania patomorfologiczne mają podpisane umowy z podwykonawcami. Wskażemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze podwykonawcy i na elementy, jakie badanie obowiązkowo musi zawierać – mówi profesor Andrzej Marszałek, konsultant krajowy w dziedzinie patomorfologii.

– W ramach szkoleń planujemy prezentację trzech sesji. Pierwsza dotyczy standardów akredytacyjnych w patomorfologii w kontekście odpowiedniej jakości opieki nad pacjentem, druga – rozpoznania patomorfologicznego oraz tego, co powinno ono zawierać, trzecia – techniczno-rozliczeniowa – finansowania – wymienia profesor Marszałek.

Liderem projektu jest Ministerstwo Zdrowia, a partnerem Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Przedsięwzięcie uzyskało patronat honorowy Polskiego Towarzystwa Patologów, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej oraz Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi.

Do szkoleń można dołączyć 19, 21, 25, 29 października lub 3, 4, 8, 15, 24 listopada. Ostatnie spotkanie szkoleniowe odbędzie się 1 grudnia.

Rekrutacja do programu szkoleń dostępna jest na stronie wydarzenia: standardywpatomorfologii.pl
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.