Wyślij
Udostępnij:
 
 

Tetraplegia – objawy, przyczyny i rehabilitacja

Autor: Aleksandra Lang |Data: 23.11.2020
 
 
Tetraplegia, czyli porażenie czterokończynowe, to rodzaj paraliżu. Obejmuje wszystkie kończyny i jest nieodwracalna. Rehabilitacja pozwala jednak na poprawę jakości życia chorego.
Czym jest tetraplegia?
Tetraplegia to inaczej porażenie czterokończynowe. W tym przypadku paraliż dotyczy wszystkich kończyn, chociaż sprawność każdej z nich może być upośledzona w różnym stopniu. Możliwe jest także zajęcie innych obszarów, odpowiedzialnych np. za oddychanie.

Tetraplegia należy do porażeń nieodwracalnych, powodujących częściowe lub całkowite uniemożliwienie samodzielnego funkcjonowania. Powodujące ją uszkodzenie kręgosłupa czy rdzenia kręgowego skutkuje zarówno brakiem czucia, jak i brakiem możliwości ruchu, przez co osoba chora pozostaje uzależniona od pomocy innych.

Tetraplegia – przyczyny wystąpienia porażenia
Przyczyną tetraplegii jest najczęściej uraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Uszkodzenia rdzenia kręgowego powodują w tym przypadku porażenie o charakterze motorycznym i sensorycznym – upośledzone zostają funkcje ruchowe i czuciowe. Od tego, który kręg szyjny uległ urazowi, zależy rozmiar zaburzeń. Kiedy dochodzi do urazów mogących skutkować porażeniem czterokończynowym? Najczęściej podczas wypadków komunikacyjnych, ale też na skutek upadku czy skoku z dużej wysokości.

Wśród rzadszych przyczyn tetraplegii wymienić można:
• spastyczność mięśni (w tym przypadku mówimy o tetraplegii spastycznej),
• choroby wrodzone (np. zanik mięśni),
• inne choroby (np. polio czy stwardnienie rozsiane, udar mózgu, nowotwór rdzenia kręgowego i kręgosłupa).

Jakie są objawy tetraplegii?
Objawy porażenia czterokończynowego są związane z umiejscowieniem urazu. Wszystko zależy od tego, który z siedmiu kręgów szyjnych został uszkodzony, a co za tym idzie – które pary nerwów rdzeniowych nie funkcjonują prawidłowo. Im wyższy kręg uległ urazowi, tym trudniejsza jest sytuacja chorego, ponieważ wszystkie poniżej niego również będą niesprawne.

Uszkodzenie najwyższych kręgów powoduje całkowity paraliż, w tym również problemy z układem oddechowym. W przypadku trzeciego kręgu możliwe jest dodatkowo drętwienie głowy, szyi i ramion. Uszkodzenie piątego kręgu pozwala zachować pewną kontrolę nad ruchami ramienia, możliwe jest zginanie łokcia. W przypadku szóstego kręgu chory kontroluje ramię, przedramię oraz w pewnym stopniu nadgarstek. W najlepszej sytuacji są osoby z uszkodzonym siódmym – najniższym – kręgiem, które dodatkowo częściowo kontrolują ruchy dłoni.

Objawem towarzyszącym niektórym porażeniom tego rodzaju jest spastyczność mięśni, związana z niekontrolowanymi ruchami kończyn.Porażenie czterokończynowe – rokowania
Niestety tetraplegia jest nieodwracalnym rodzajem paraliżu. Oznacza to, że osoba chora nie może powrócić do stanu sprzed urazu. Terapia skupia się na utrzymaniu funkcji życiowych, łagodzeniu objawów oraz zapewnieniu pacjentowi możliwie najwyższego poziomu życia.

Na pierwszym etapie konieczne jest specjalistyczne usztywnienie kręgosłupa szyjnego, aby zapobiec postępowaniu zmian chorobowych. Ważnym elementem leczenia jest próba umożliwienia samodzielnego oddychania, przeprowadza się też zabiegi niwelujące uciskanie rdzenia kręgowego. Kluczowym etapem jest długotrwała rehabilitacja, dostosowana do indywidualnej sytuacji. Warto również zapewnić choremu wsparcie psychologiczne.

Tetraplegia – rehabilitacja
Ponieważ tetraplegia jest nieuleczalna, to właśnie odpowiednia rehabilitacja jest najważniejsza dla zapewnienia odpowiedniej jakości życia chorego. Możemy wyróżnić kilka istotnych sfer działania.

Opieka nad osobą z tetraplegią
Osoba z tetraplegią wymaga zwykle całodobowej opieki. Warto zdawać sobie sprawę, że w przypadku tzw. chorych leżących pojawia się wiele problemów, których rozwiązanie wymaga wiedzy i doświadczenia.

Jedną z problematycznych kwestii jest dieta. Pacjenci cierpią z powodu braku apetytu, nie są też w stanie samodzielnie spożywać posiłków, co może znacznie zwiększać ryzyko niedożywienia. Zalecane jest stosowanie specjalistycznych odżywek medycznych, bogatych w starannie zbilansowane składniki odżywcze. Właściwa dieta pomoże odzyskać energię, walczyć z zaburzeniami nastroju i zwiększyć skuteczność rehabilitacji. Wybrane odżywki medyczne zawierają również składniki pomagające w walce z odleżynami, będącymi kolejnym poważnym problemem osób pozostających w łóżku.

Tetraplegia jest nieodwracalnym paraliżem wszystkich czterech kończyn. Ten trudny do zaakceptowania stan wymaga intensywnej i długotrwałej rehabilitacji, specjalistycznej opieki i wsparcia psychologicznego – w ten sposób możliwe jest podniesienie jakości życia chorego.

Artykuł przygotowany we współpracy z zywieniemaznaczenie.pl
Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe