123RF

USA: Wyniki zabiegów chirurgicznych lepsze, gdy operują kobiety

Udostępnij:
Z analiz opublikowanych na stronie amerykańskiego periodyka medycznego „Journal of the American Medical Association Surgery” („JAMA”) wynika, że pacjenci operowani przez chirurgów kobiety osiągają lepsze wyniki, niż ci, których operowali mężczyźni.
Informacje te podał, powołując się na opublikowane przez „JAMA” badania, portal I24.

Niższa śmiertelność i mniejsze powikłania
Badacze przeanalizowali powikłania medyczne, ponowne hospitalizacje i wskaźniki śmiertelności występujące po operacjach niemal 1,2 miliona pacjentów leczonych w latach 2007–2019. Dane obejmowały 25 różnych operacji serca, mózgu, kości i naczyń krwionośnych.

Wyniki wykazały, że 90 dni po operacji 13,9 proc. pacjentów leczonych przez chirurga płci męskiej doświadczyło zdarzeń niepożądanych. Wskaźnik powikłań u pacjentów operowanych przez kobiety wynosił 12,5 proc.

Pacjenci leczeni przez kobiety odnosili wyraźniejsze korzyści w ciągu roku po operacji: wskaźnik powikłań wynosił 20,7 proc. w porównaniu z 25 proc. u pacjentów leczonych przez chirurgów mężczyzn.

Gdy badacze przyjrzeli się tylko zgonom po operacji, różnica była jeszcze większa: pacjenci operowani przez mężczyzn mieli o 25 proc. wyższe ryzyko zgonu rok po operacji w porównaniu z tymi operowanymi przez kobiety.

Przeczytaj także: „Młodzi lekarze walczyli o prestiżowy kurs na operatorów robotów”.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.