WCCI Warsaw, czyli silna struktura sercowo-naczyniowa

Udostępnij:
Od 19 do 21 kwietnia odbędzie się 27. edycja warsztatów Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI) organizowane przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej pod auspicjami Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz we współpracy EAPCI i EuroPCR. W tworzeniu programu tych najstarszych i jednych z najbardziej prestiżowych warsztatów kardiologicznych w Europie udział biorą przedstawiciele Asocjacji Intensywnej Terapii Kardiologicznej PTK, Klub 30 PTK oraz grupa Euro 4C EAPCI.
Twarzą w twarz z kardiologią
W tym roku WCCI wraca do stacjonarnej formuły onsite, co z pewnością przełoży się na dużą frekwencję wśród uczestników z całego świata, w końcu motto przewodnie WCCI to „Creating Cardiovascular Medicine Worldwide”.

– Pandemia uspokoiła się i uważamy, że formuła stacjonarna sprzed pandemii jest dużo lepszym wyborem. Oczywiście, forma zdalna jest wygodna, oszczędza czas znacznie, ale nic nie zastąpi bezpośrednich kontaktów z drugim człowiekiem, naukowcem, lekarzem zarówno w kwestii zawodowej, jak i tej towarzyskiej, a to był zawsze ogromny walor naszych warsztatów – ocenia prof. Adam Witkowski, dyrektor WCCI, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, past prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

– Hotel Airport Okęcie, w którym odbywają się warsztaty, jest blisko lotniska, stosunkowo blisko centrum – jest to dogodna lokalizacja zarówno dla kardiologów z Polski, jak i z innych krajów. Wiemy, że nasz wybór dotyczący formuły stacjonarnej spotkał się z dużym entuzjazmem w środowisku – ludzie, po latach pandemii, po prostu są spragnieni kontaktów bezpośrednich, łatwiej o zadawanie pytań w trakcie sesji i samych zabiegów, łatwiej również o wymianę opinii – dodaje prof. Robert J. Gil, dyrektor WCCI, Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej w Państwowym Instytucie Medycznym w Warszawie, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Najważniejsze, najnowsze, najskuteczniejsze
WCCI od ponad 25 lat reprezentuje najwyższy światowy poziom kardiologii inwazyjnej i medycyny sercowo-naczyniowej. Dwa pierwsze dni dotyczą przede wszystkim naczyń wieńcowych. Ostatni dzień jest dniem chorób strukturalnych serca. WCCI to również najwyższej klasy faculty, czyli kadra naukowa warsztatów, absolutnych liderów nie tylko z Polski, ale również spoza kraju, którzy uczą uczestników tego, co jest obecnie najważniejsze, najnowsze i najskuteczniejsze w kardiologii. Swoją obecnością zaszczyci m.in. Jean Marco – inicjator PCR – największych europejskich warsztatów kardiologii interwencyjnej.

W tym roku tematem przewodnim warsztatów jest rewaskularyzacja tętnic wieńcowych ze szczególnym uwzględnieniem:
– wielonaczyniowej choroby wieńcowej (z i bez zajęcia pnia lewej tętnicy wieńcowej),
– problemu bifurkacji wieńcowych,
– przezskórnego leczenia chorób strukturalnych serca (w tym interwencje na zastawce aortalnej, mitralnej oraz trójdzielnej).

– W programie znajdą się niezwykle interesujące sesje, dotyczące inwazyjnej diagnostyki obrazowej i czynnościowej, a także sesje poświęcone interwencjom na tętnicach szyjnych oraz obwodowych. Nie zabraknie również sesji z pogranicza intensywnej terapii kardiologicznej i kardiologii inwazyjnej Po raz kolejny zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w doskonale odbieranych miniwarsztatach: WARSAW CHIP (poświęconych kompleksowym zabiegom najwyższego ryzyka) oraz WARSAW CTO (przeznaczonych dla operatorów zainteresowanych szkoleniem w zabiegach rekanalizacji przewlekłych okluzji wieńcowych), na których absolutna czołówka europejskiej kardiologii pojawi się osobiście lub online. Wykłady przekładane zabiegami transmitowanymi na żywo, to nasz wręcz przysłowiowy znak firmowy – wymienia prof. Robert J. Gil.

Kardiologiczna wioska
W tym roku po raz pierwszy podczas WCCI zorganizowana zostanie swoista kardiologiczna wioska treningowa (stworzą ją wydzielone pomieszczenia) wyposażona w wersje treningowe (trenażery) różnych urządzeń stosowanych w najbardziej skomplikowanych zabiegach angioplastyki wieńcowej (m.in. aterektomii obrotowej i orbitalnej, przezskórnych pomp do wspomaganie lewej i prawej komór serca; urządzenia zamykające typu „large bore”, systemy obrazowania wewnątrzwieńcowego – IVUS, OCT; system do oceny mikrokrążenia wieńcowego). Planowane są sesje zajęciowe podczas których doświadczeni operatorzy będą pokazywać, jak należy z ww. urządzeń korzystać.

– Ponadto, tradycyjnie już, w trakcie warsztatów zaplanowane są transmisje na żywo z renomowanych ośrodków w Polsce i zagranicy, m.in. z Warszawy (Instytut Kardiologii w Warszawie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Państwowy Instytut Medyczny MSWiA), Lublina i Krakowa (szpitale uniwersyteckie), a także z Brna i Atlanty. Zaplanowane zostały również prezentacje w formacie live-in-a box oraz sesje satelitarne sponsorów warsztatów – dodaje prof. Witkowski.

Społeczny cel warsztatów, czyli świadome media
Tematy poruszane podczas warsztatów WCCI mają istotne znaczenie nie tylko dla rozwoju kardiologii w Polsce, ale także ze względów społecznych i ekonomicznych. Szacuje się, że choroby sercowo-naczyniowe odpowiedzialne są za prawie połowę wszystkich zgonów w Polsce, a nasz kraj charakteryzuje wciąż wysoką zachorowalnością i przedwczesną umieralnością mimo rozwoju kardiologii w naszym kraju, w którym żniwo zbierają kardiologiczne pandemie, przede wszystkim niewydolność serca, z którą na co dzień zmaga się ponad milion Polaków. Skala problemu jest zatem znacząca i niezbędne są kompleksowe i systemowe działania w celu przeciwdziałania rozwojowi epidemii chorób serca w naszym kraju.

– Społecznym czy też humanistycznym celem warsztatów WCCI jest zwrócenie uwagi na potrzeby pacjentów kardiologicznych w Polsce oraz konieczność zapewnienia im kompleksowej opieki kardiologicznej. Zdajemy sobie sprawę, że media i dziennikarze osobiście są naszymi sprzymierzeńcami i partnerami w dążeniu do tego celu. Dlatego już po raz czwarty organizujemy wspólnie z fundacją Instytut Świadomości niezwykle ważną debatę „Media świadome kardiologii”, podczas której podsumowywać będziemy kolejny postpandemiczny rok kardiologii i rozmawiać o niezbędnych rozwiązaniach dla polskich pacjentów w najbliższym czasie – wyjaśnia prof. Witkowski.

Długi zdrowotny dług
Ze względu na wciąż pojawiające się pytania i wątpliwości dotyczące długu zdrowotnego w kardiologii, a także konieczność wypracowania konkretnych rozwiązań systemowych, również wpływ kardiologii interwencyjnej na zmniejszenie długu zdrowotnego będzie zajmował wykładowców i uczestników.

– Podczas warsztatów przyjrzymy się faktom dotyczącym długu zdrowotnego w medycynie sercowo-naczyniowej, a przede wszystkim zweryfikujemy, kiedy i dlaczego powstał. Jak nasza specjalizacja może pomóc Polakom z tego długu wyjść. Rozmawiać będziemy o wdrożonych rozwiązaniach, zrealizowanych i niezrealizowane programach kardiologicznych oraz o najpilniejszych potrzebach kardiologii zachowawczej i zabiegowej. Mamy nadzieję, że dyskusje przyniosą konkretne propozycje systemowe, jak zredukować zachorowalność i śmiertelność, bo to dotychczas nieosiągalne dla Polski kroki milowe w kardiologii – stwierdza prof. Robert J. Gil.

– Niestety, zwiększenie nakładów na dodatkowe procedury nie spowodowało fizycznego zwiększenia konsultacji i interwencji farmakologicznych oraz zabiegowych w szerokiej skali, a liczyliśmy na to, że pacjenci będą mogli być lepiej prowadzeni i skuteczniej leczeni. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej dopiero zaczyna być wprowadzana, rola lekarza rodzinnego rośnie, ale potrzeba czasu i konsekwencji, by zoptymalizować działający system.

Prof. Gil dodaje, że system wymaga nie tylko optymalizacji, ale i reorganizacji pewnych fundamentalnych założeń, których słabość ujawniła pandemia koronawirusa, a które przez całe lata wpływały na małą efektywność polskiego systemu ochrony zdrowia, również w kardiologii.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.