Wyjątkowe warsztaty i konferencja ginekologiczna

Udostępnij:
25 maja w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbyły się kolejne w tym roku cykliczne praktyczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line". Pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Macieja Wilczaka, koordynatora centrum, przeprowadzono 8 operacji. Warsztaty zbiegły się z coroczną konferencją Ginekologia i Położnictwo – Nowe Trendy 2023, odbywającą się 26 i 27 maja.
To była wyjątkowa edycja – pojawili się znamienici, zagraniczni goście i transmitowano on-line zabiegi na cały świat.

Majowe spotkanie edukacyjne w ramach warsztatów było szczególne. Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka gościł bowiem znanych specjalistów z zakresu minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych, z polskich i zagranicznych ośrodków. Do Poznania przyjechali i przeprowadzali operacje: dr Gil Levy (Izrael), dr Joerg Neymayer (Berlin), dr Burghard Abendstein (Austria), dr Heimo Magg (Szwajcaria), dr med. Andrzej Kuszka (Frankfurt), prof. Paweł Szymanowski (Kraków) oraz oczywiście pomysłodawca i inicjator warsztatów prof. Maciej Wilczak.

Podczas warsztatów wykonano następujące zabiegi operacyjne:
• laparoskopowe implantacje siatek metodą Dubuissone w terapii wypadania narządów płciowych,
• laparoskopie operacyjne – sakrohisteropeksja oraz sakrokolpopeksja,
• implantację siatek przezpochwowych w leczeniu objawów wypadowych,
• implantację systemu Self-Retaining Support w terapii wypadania narządów płciowych.

W warsztatach, poprzez multimedialną transmisję na żywo, uczestniczyło w sumie ponad 750 lekarzy ginekologów z ośrodków w całej Polsce oraz placówek zagranicznych. Medycy mieli niepowtarzalną okazję obserwować w czasie wszystkich zabiegów zastosowanie zaawansowanych i jednych z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Podczas transmisji na żywo lekarze uczestniczący w warsztatach w formule on-line mogli zadawać pytania dotyczące poszczególnych etapów zabiegów, podobnie jak czynili to lekarze ginekolodzy biorący udział bezpośrednio w operacjach.

Dodatkowo, ośrodek w szpitalu przy ul. Polnej stał się pierwszym w Polsce centrum edukacyjnym promowanym przez ISGE (International Society for Gynocologic Endoscopy https://www.isge.org/). ISGE wyróżniło nasze Międzynarodowe Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu, w szpitalu przy Polnej wyjątkowym certyfikatem – Center of Excellence – w zakresie histeroskopii. Poprzez łącza internetowe na stronach towarzystwa można było na całym świecie oglądać transmisję z sal operacyjnych, a wydarzenie to ISGE uplasowało jako bardzo ważne w dziedzinie edukacji w ginekologii i minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych.

O tym, że jest to ważne wydarzenie dla ISGE, świadczy fakt, iż stowarzyszenie umieściło na swojej stronie (Global Events: https://www.isge.org/events) zaproszenie na warsztaty 25 maja z linkami umożliwiającymi oglądanie transmisji on-line także poza granicami naszego kraju, nie tylko w Europie, lecz także na świecie.

Link do wydarzenia i zapisane operacje: https://www.isge.org/event/minimally-invasive-pelvic-surgery-step-by-step-onsite-and-online-2023/

Edukacja przede wszystkim
– Podczas takich warsztatów świat uczy się od nas i my od świata możemy się nauczyć tego samego – czyli wymiany poglądów między jedną a drugą grupą lekarzy – tak o wartościach edukacyjnych zakończonych warsztatów laparoskopowych w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu, w szpitalu przy Polnej mówił ich pomysłodawca i koordynator prof. Maciej Wilczak.

– Jestem w Poznaniu chyba już piąty raz – stwierdził dr Burghard Abendstein z ośrodka w Austrii. – I widzę, jakie zmiany zaszły w szpitalu przy Polnej. Prof. Maciej Wilczak ma wizję, proces kształcenia obejmuje nie tylko doświadczoną kadrę, ale i młodych lekarzy, a to sprawia, że rokowania dla pacjentek stają się coraz lepsze – dodał.

W roku 2023 w centrum odbędzie się łacznie 5 spotkań w ramach warsztatów laparoskopowych. Patronat honorowy nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Konferencja Ginekologia i Położnictwo – Nowe Trendy 2023
Warsztaty zbiegły się z coroczną konferencją Ginekologia i Położnictwo – Nowe Trendy
2023, odbywającą się 26 i 27 maja. Tegoroczna odsłona była doskonałą platformą do merytorycznych dyskusji specjalistów z wielu ośrodków polskich i europejskich. Kierownikiem naukowym wydarzenia był prof. Maciej Wilczak. Podczas licznych sesji przedstawiono zagadnienia dotyczące leczenia operacyjnego technikami minimalnie inwazyjnymi, w których goście zagraniczni z Niemiec, Izraela, Austrii i Szwajcarii podzielili się wynikami swoich badań naukowych w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych metod leczenia operacyjnego – wyjaśnili, dlaczego warto stosować te metody, jaka jest ich skuteczność oraz odsetek powikłań.

W rozmowach o powikłaniach uczestniczyli specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa z polskich ośrodków, m.in. prof. Ewa Barcz, prof. Paweł Szymanowski, prof. Piotr Chłosta i prof. Marek Szczepkowski, którzy przedstawiali zagadnienia leczenia operacyjnego komplikacji operacyjnych w zakresie współpracy z ginekologami w leczeniu schorzeń ginekologicznych.

Drugiego dnia wydarzenia liczne grono specjalistów uczestniczyło w sesji, w której profesorowie Piotr Sieroszewski, Hubert Huras oraz Jarosław Kalinka omawiali aspekty krwotoków w okresie okołoporodowym jako aktualny problem kliniczny.

W drugiej części sobotniej konferencji specjaliści wzięli udział również w panelach dotyczących roli ultrasonografii w nowoczesnej diagnostyce ginekologicznej. Każda część wystąpień kończyła się ringiem merytorycznym i ożywioną dyskusją uczestników.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.