123RF

Chcą debaty na temat sytuacji polskiej stomatologii

Udostępnij:
Naczelna Rada Lekarska zwraca uwagę, że wyceny procedur dentystycznych są nieadekwatne do kosztów i postuluje o zorganizowanie debaty na temat sytuacji polskiej stomatologii. A w tej dziedzinie medycyny jest wyjątkowo źle. Lekarze nie chcą podpisywać kontraktów z NFZ, a pacjenci w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia otrzymują leczenie na dramatycznie niskim poziomie.
- Obecnie istnieje pilna potrzeba skupienia się na problemie świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych. Naczelna Rada Lekarska prowadzi rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia dotyczące ustalenia jednolitych zasad rozliczania niektórych procedur oraz dostosowania tabeli punktowej w zakresie części procedur do współczesnych standardów udzielania tych świadczeń - podkreślają w piśmie prof. Andrzej Matyja, prezes NRL, i lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes NRL.

Niedoszacowanie procedur stomatologicznych powoduje, że lekarze nie chcą podpisywać kontraktów z NFZ. W 2018 r. umowy na świadczenie tych usług zawarło 7121 stomatologów, czyli o 730 mniej niż rok wcześniej. A ci, którzy zdecydowali się pracować w publicznym systemie ochrony zdrowia narzekają, że finansowanie jest tak niskie, że nie są w stanie leczyć pacjentów na odpowiednim poziomie. Na przykład refundowane jest leczenie kanałowe tylko 12 z 32 zębów – jedynek, dwójek i trójek na dole oraz na górze. Jeśli zastosowania tej procedury wymaga np. czwórka czy piątka, to stomatolog może ją co najwyżej wyrwać.

- Do tego pojawia się również sprawa niezbędnego doprecyzowania koszyka świadczeń gwarantowanych w zakresie leczenia stomatologicznego do warunków powstałych po wycofaniu amalgamatu dentystycznego ze stosowanie u dzieci do 15 roku życia oraz u kobiet w okresie ciąży i połogu. Problemów w stomatologii narosło wiele, aczkolwiek segment zagadnień związanych z udzielaniem świadczeń publicznych wydaje się najwłaściwszym i pierwszym celem do rozmów - czytamy w liście do Ministerstwa Zdrowia.

NRL alarmowała już wielokrotnie, że leczenie stomatologiczne finansowane przez NFZ jest niedoszacowane. W lutym 2019 r. prezes i wiceprezes NRL także zwrócili się do ministra z wnioskiem o zorganizowanie debaty na temat sytuacji polskiej stomatologii.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.