Co z rejestrami i elektroniczną dokumentacją?

Udostępnij:
Posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia przyjęli projekt ustawy o systemach informacji w ochronie zdrowia. Projekt dotyczy zasad tworzenia, prowadzenia i finansowania rejestrów medycznych oraz sprecyzowania definicji dokumentacji medycznej.
Co z rejestrami?
Nowe przepisy przewidują, że utworzenie rejestru medycznego może nastąpić na wniosek podmiotów wykonujących działalność leczniczą, Narodowego Funduszu Zdrowia albo innych jednostek podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Zgodnie z projektem administratorem rejestrów nie będzie już minister zdrowia, ale między innymi podmioty prowadzące działalność leczniczą. Rejestry prowadzić może także NFZ oraz inne jednostki podległe ministrowi. Wprowadzona zostanie regulacja umożliwiająca ministrowi zdrowia wskazanie, w drodze rozporządzenia, świadczeniodawców, którzy nieodpłatnie będą przekazywać dane do powstałych rejestrów medycznych.

Podmiot prowadzący rejestr medyczny będzie nieodpłatnie udostępniał Narodowemu Funduszowi Zdrowia dane gromadzone w rejestrze. Będą one przetwarzane przez NFZ w celu:
- weryfikacji poprawności rozliczenia ze świadczeniodawcami,
- kontroli celowości finansowania udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej,
- monitorowania zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.

- Administratorem danych gromadzonych w rejestrze medycznym będzie podmiot prowadzący taki rejestr. W projekcie proponuje się, by w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych w czasie eksploatacji systemu teleinformatycznego administrator danych może powierzyć przetwarzanie danych zawartych w rejestrze medycznym podmiotom wyspecjalizowanym w utrzymywaniu infrastruktury techniczno-systemowej i zapewnianiu obsługi technicznej systemów teleinformatycznych” (w formie outsourcingu) - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Co z elektroniczną dokumentacją medyczną?
Projekt przewiduje także doprecyzowanie definicji elektronicznej dokumentacji medycznej, która ma obejmować nie tylko e-recepty i e-skierowania, ale także inne dokumenty wskazane przez ministra zdrowia w drodze rozporządzenia. - Mowa o dokumentach wytworzonych w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP - czytamy w uzasadnieniu projektu. Wskazano również, że elektroniczna dokumentacja może być prowadzona również poza Systemem Informacji Medycznej, czyli niezależnie od uruchomienia platformy P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych), służącej m.in. wymianie elektronicznej dokumentacji medycznej.

Projekt określa też nowe terminy realizacji projektu P1. Zgodnie z nowelizacją podmioty prowadzące działalność leczniczą będą miały obowiązek prowadzenia:
- elektronicznego wystawiania recept od 1 stycznia 2020 roku,
- e-skierowań od 1 stycznia 2021 roku,
- pozostałych elementów elektronicznej dokumentacji medycznej od 1 stycznia 2019 roku.

Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się we wtorek (18 lipca).

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.