iStock

Co z zaliczkami covidowymi?

Udostępnij:
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiada na poselską interpelację dotyczącą zaliczek covidowych – przedstawiciel resortu informuje, do kiedy zarządzający mają zwrócić pieniądze.
Pytanie posłanki Moniki Wielichowskiej
– Podczas pandemii Narodowy Fundusz Zdrowia, chcąc chronić finanse szpitali przed skutkami zmniejszonej liczby wykonanych świadczeń, wypłacał placówkom co miesiąc zaliczki covidowe – jedną dwunastą kontraktów, bez względu na wielkość ich realizacji – przypomina Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej, dodając, że „później płatnik kazał zwrócić pieniądze”.

– Między innymi ze względu na szybko zwiększające się koszty funkcjonowania lecznic wiele szpitali, mimo dodatkowych pieniędzy, nie było w stanie nadrobić realizacji kontraktów ani oddać funduszowi zaliczek do końca 2021 roku – taki był pierwszy termin zwrotu jednej dwunastej kwoty kontraktów”.

Wielichowska zwraca uwagę, że „ostatecznie placówki mogły wnioskować o rozliczenie jednej dwunastej kontraktów do 31 grudnia 2023 r. Do 10 grudnia 2021 r. należało w tej sprawie złożyć wniosek do oddziału funduszu. Wpłynęło ich ponad pięć tysięcy – informuje, podkreślając, że „szefów szpitali za walkę z koronawirusem ukarano koniecznością oddania dużych kwot”.

Posłanka pyta, co w przypadku, gdy szpitale nie będą w stanie zwrócić covidowych zaliczek.

Odpowiedź wiceministra Waldemara Kraski
W odpowiedzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznaje oficjalnie, że „część świadczeniodawców w czasie pandemii nie miała możliwości realizacji wszystkich świadczeń, co spowodowało znaczne obniżenie liczby wykonywanych świadczeń, a w efekcie obniżenie wysokości otrzymywanych środków finansowych za udzielane świadczenia”. – Dlatego w marcu 2020 r. wprowadzono regulacje polegające na wypłacie świadczeniodawcom wynagrodzenia w formie zaliczkowej, co zobligowało dyrektorów wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia do rozliczenia tych środków, a zarządzających szpitalami do wykonania świadczeń opieki zdrowotnej, za które pobrali zaliczki – przypomina wiceminister Kraska.

Podkreśla też, że „objęte umową świadczenia opieki zdrowotnej powinny zostać rozliczone (zrealizowane) przez świadczeniodawcę, gdy zakończą się określone w przepisie przeszkody do ich wykonania, nie później niż do końca okresu rozliczeniowego”.

Minister potwierdza, że „zgodnie z obowiązującymi regulacjami rozliczenie wypłaconych pieniędzy będzie mogło nastąpić w kolejnych okresach rozliczeniowych, następujących po 31 grudnia 2021 r., to jest w okresie rozliczeniowym przypadającym na rok 2022 i 2023”.

Waldemar Kraska stwierdza, że rozliczanie w związku z tym ma nastąpić maksymalnie do 31 grudnia 2023 roku.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.