Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Jakość snu a ciśnienie tętnicze u osób zamieszkujących okolice lotnisk

Udostępnij:
Zaburzenia snu prowadzą prawdopodobnie do zwiększenia napięcia układu adrenergicznego, który sprzyja występowaniu podwyższonego ciśnienia tętniczego.
Na łamach Polskich Archiwów Medycyny Wewnętrznej okazało się interesujące polskie badanie przekrojowe dotyczące jakości snu i ciśnienia tętniczego u osób zamieszkujących okolice lotnisk.

Do badania zakwalifikowane osoby z normotensją i wydzielono dwie grupy: 48 osób eksponowanych na nocny hałas wywoływany samolotami i helikopterami oraz 50 osób, które nie były eksponowane na nocne hałasy wywoływane maszynami. Wśród osób badanych oceniono występowania objawów bezsenności wykorzystując Ateńską Skalę Bezsenności oraz u wszystkich osób wykonano 24-godzinny ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego.

Osoby śpiące w okolicach lotnisk miały wyższą punktację w Ateńskiej Skali Bezsenności w porównaniu z grupą kontrolną (4,3 vs. 2,3; p=0,01) oraz miały zwiększone ryzyko występowania bezsenności (OR=2,62; p=0,046). Ponadto, osoby eksponowane miało średnią wyższe wartości rozkurczowego ciśnienia tętniczego w nocy w porównaniu z grupą nieeksponowaną na nocny hałas (65 mmHg vs. 62 mmHg; p=0,03). Osoby śpiące w okolicach lotnisk, które cierpiały z powodu bezsenności miały wyższe 24-godzinne skurczowe ciśnienie tętnicze (122 mmHg vs. 115 mmHg; p=0,03) oraz nocne skurczowe ciśnienie tętnicze (112 mmHg vs. 104 mmHg; p=0,02) w porównaniu z osobami bez stwierdzonej bezsenności.

Badanie wskazuje, że zamieszkiwanie okolic narażonych na hałas wywoływany z samolotami lub helikopterami może prowadzić do zaburzeń snu, a w wyniku tego do podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego. Zaburzenia snu prowadzą prawdopodobnie do zwiększenia napięcia układu adrenergicznego, który sprzyja występowaniu podwyższonego ciśnienia tętniczego.
OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.