iStock

Lekarze zbulwersowani – stanowisko NRL

Udostępnij:
– Proponowane w projekcie ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych współczynniki pracy określające wypłaty dla poszczególnych grup zaszeregowania medyków w istotny sposób odbiegają od oczekiwań środowisk medycznych – czytamy w stanowisku prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie ocenia projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

– Projekt ustawy nie realizuje postulatów środowiska medycznego, które doprowadziły do protestu pracowników zawodów medycznych w 2021 r. Proponowane współczynniki pracy określające poziom minimalnych wynagrodzeń dla poszczególnych grup zaszeregowania medyków w istotny sposób odbiegają od oczekiwań środowisk medycznych wyrażonych w postulatach Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia – czytamy w stanowisku rady, w którym podkreśla się, że „proponowany od lat przez samorząd lekarski poziom minimalnego wynagrodzenia lekarzy ze specjalizacją to trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, tymczasem w projekcie zapisano dla tych osób współczynnik o ponad połowę niższy”.

– Samorząd lekarski oczekuje ustawowego określenia szybkiej ścieżki dojścia do oczekiwanych poziomów minimalnego wynagradzania lekarzy na poziomie trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla lekarzy specjalistów oraz dwuipółkrotności dla lekarzy w trakcie specjalizacji – przy czym obecnie wynagrodzenie lekarzy specjalistów nie powinno być niższe niż dwukrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – wyliczają przedstawiciele rady.

– Proponowane współczynniki to spłaszczanie poziomu wynagradzania w poszczególnych grupach zaszeregowania. Sprawia to, że różnice między osobą kierującą zespołem pracowników medycznych – lekarzem – a pozostałymi osobami wykonującymi inne zawody medyczne nie oddają różnicy w kwalifikacjach pracowników medycznych – uzasadnia rada.

Poza tym rada podkreśla, że „przewidziane w projekcie minimalne wynagrodzenia pracowników są nieadekwatnie niskie w odniesieniu do kompetencji, doświadczenia medyków i wagi wykonywanych przez nich czynności zawodowych”.

– Utrzymywanie niesatysfakcjonującego poziomu wynagrodzeń pracowników sektora ochrony zdrowia będzie w dalszym ciągu powiększać kryzys systemu – podsumowuje rada.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument przygotowany przez radę, kliknij w: Stanowisko nr 28/22/P/VIII w sprawie projektu ustawy zmieniającej ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Przeczytaj także: „Zwolnijcie się i oczekujcie podwyżek”, „Nowy system płac w ochronie zdrowia – projekt” i „Co z karami za błędy lekarskie?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.