en ENGLISH
eISSN: 2083-8441
ISSN: 2081-237X
Pediatric Endocrinology Diabetes and Metabolism
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Suplementy Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
3/2018
vol. 24
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Od Redakcji

Ewa Barg
,
Barbara Głowińska-Olszewska
,
Renata Wąsikowa

Data publikacji online: 2018/12/23
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Drodzy Czytelnicy,
Koleżanki i Koledzy,

oddajemy w Państwa ręce kolejny numer „Pediatric Endocrinology, Diabetes and Metabolism”. Obecność naszego czasopisma w wielu ważnych bazach powoduje, że nadsyłane są prace przez autorów spoza Polski. Bardzo nas to cieszy, mamy nadzieję, że utrzymamy międzynarodowy zasięg zainteresowań – zarówno czytelników, jak i autorów przyszłych prac.

Wpływ witaminy D na procesy w naszym organizmie jest przedmiotem wielu badań. Autorzy z Indii oceniali wpływ podawania witaminy D na resztkową funkcję komórek b u pacjentów z cukrzycą typu 1. Uzyskane wyniki są obiecujące – podawanie witaminy opóźnia zmniejszanie rezerw komórek b, ale – jak zaznaczają autorzy – wymaga to dalszych badań.

Autorzy z wielu ośrodków podsumowali opiekę nad pacjentami z zaburzeniami przemiany aminokwasów aromatycznych w Polsce, stwierdzając, że pacjenci do 18. roku życia mają zapewnioną opiekę specjalistyczną, natomiast problem dotyczy osób dorosłych. Zagadnienie nieświadomości hipoglikemii zostało opisane przez autorów z ośrodków: łódzkiego, śląskiego oraz gdańskiego. Autorzy stwierdzili, że jest ona bardzo częsta wśród dzieci poniżej 6. roku życia, indukując duże ryzyko występowania częstych i ciężkich hipoglikemii, co może prowadzić do strukturalnych zmian w mózgu, upośledzenia funkcji poznawczych i występowania zaburzeń zachowania w późniejszym życiu.

Zespół z Gdańska omówił problem cukrzycy posteroidowej związanej ze stosowaniem systemowym steroidów. Koledzy z ośrodka katowickiego przedstawili nowe technologie stosowane w leczeniu cukrzycy i ich wpływ na wyrównanie cukrzycy. Z kolei autorzy z Gdańska i Poznania opisali pacjentkę z zespołem Turnera leczoną hormonem wzrostu, u której ujawnił się rak brodawkowaty tarczycy.

W tym roku decyzją Zarządu Polskiego Towarzystwa Endokrynologów i Diabetologów Dziecięcych prace opublikowane w naszym czasopiśmie będą uczestniczyły w konkursie na najlepszą pracę. Regulamin konkursu zamieszczono w niniejszym numerze. Zapraszamy do zgłaszania prac.

Od tego numeru (3/2018) nasze czasopismo będzie wydawane przez nowego wydawcę – wydawnictwo Termedia. Mamy nadzieję, że będzie to sprzyjało nowym rozwiązaniom, innemu spojrzeniu, a tym samym dążeniu do dalszego rozwoju czasopisma. Naszym celem jest wejście na Listę Filadelfijską. Nie zrobimy tego sami jako redakcja wraz z wydawcą. Uzyskane przez redaktorów naczelnych środki z grantu...


Pełna treść artykułu...

© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.