123RF

Powstanie Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom

Udostępnij:
Sejm uchwalił nowelizację ustawy powołującej Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, które ma rozpocząć działalność już od stycznia przyszłego roku. Zajmie się nią teraz Senat.
Nowelizacja zakłada utworzenie od 1 stycznia 2022 r. Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom przez połączenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

Skupienie działań w rękach jednej instytucji – łączących się z uzależnieniami m.in. behawioralnymi, czyli niezwiązanymi z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych (np. hazard, pracoholizm), od alkoholu czy substancji psychoaktywnych – pozwoli na efektywniejsze działanie przez lepsze wykorzystanie potencjału kadrowego i finansowego.

Nowe rozwiązania zapewnić mają również jedną ścieżkę kształcenia. Dzięki znowelizowanym przepisom wszyscy specjaliści będą kończyli ten sam cykl w zakresie psychoterapii uzależnień. Aktualnie istnieją trzy ścieżki uzyskiwania certyfikatów. Dwie obsługiwane przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii i jedna przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Posłowie odrzucili poprawki zgłoszone przez opozycję. Jedna z nich zakładała poszerzenie kompetencji dyrektora centrum i powoływanie go na zastępcę działającej przy premierze Rady ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom, a nie jej sekretarza. Dodatkowo posłowie nie przychylili się do zmiany składu rady i jej „odpolitycznienia”. Posłowie KO chcieli, by do składu rady powołać przedstawicieli środowiska przeciwdziałania przemocy domowej, psychoterapeutów, profilaktyków uzależnień, przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich. Lewica zaś zaproponowała, żeby do rady powoływać przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta oraz konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii.

Natomiast przyjęta nowelizacja stanowi, że w skład rady powoływanej i odwoływanej przez premiera wchodzą przedstawiciele poszczególnych resortów, m.in. zdrowia, sprawiedliwości, obrony, rolnictwa, edukacji, gospodarki i strony samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Posłowie nie zgodzili się również na rozwiązanie, by przewodniczący rady i jego zastępca mogli zapraszać na jej posiedzenie specjalistów zajmujących się uzależnieniami oraz by mogli powoływać zespoły robocze. Przyjęli natomiast zmianę zaproponowaną przez PiS, pokrywającą się częściowo ze zgłoszonymi poprawkami opozycji – polegającą na tym, by w rehabilitacji osoby uzależnionej uczestniczyły m.in. osoby z certyfikatem instruktora terapii uzależnień lub ubiegające się o jego otrzymanie, lub o otrzymanie certyfikatu specjalisty psychoterapii uzależnień. Uczestnictwo w szkoleniu ma być potwierdzone zaświadczeniem wydawanym przez centrum.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.