Prezes i dyrektor zarządzająca PFSz przedstawiają plan na najbliższe miesiące

Udostępnij:
Polska Federacja Szpitali - czyli organizacja zrzeszająca 200 placówek i wspierająca menedżerów w działaniach na rzecz ochrony zdrowia pacjentów - przyjęła priorytety działań, które chce zrealizować jeszcze w tym roku. To między innymi uporządkowanie warunków kształcenia, zatrudniania i wynagradzania personelu medycznego.
Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali i gubernator HOPE oraz Anna Banaszewska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, w komunikacie poinformowali: - Priorytety działań w aspekcie systemowym to uporządkowanie warunków kształcenia, zatrudniania i wynagradzania personelu medycznego w Polsce. Federacja zaangażowała się w rozwiązanie problemu wzrostu wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych oraz pozostałego personelu medycznego. W ocenie PFSz wskazany problem nie został rozwiązany. Podstawa prawna podwyżek nadal budzi wątpliwości, a dodatkowo trudno sobie wyobrazić, aby wzrost wynagrodzeń mógł być nadal finansowany z środków pochodzących ze składek osób ubezpieczonych, tj. z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyrazem tego było przygotowanie raportu oraz przeprowadzenie serii spotkań w Ministerstwie Zdrowia.

- Federacja dąży do poszukiwania rozwiązań zapewniających ochronę praw nabytych, gwarancję finansowania i przyjętych na zasadzie spokoju społecznego. Została opracowana i przekazana Wiceministrowi właściwemu ds. pielęgniarek i położnych kolejna analiza prawna. Optymizmem napawa fakt, że zarówno strona związkowa jak i pracodawców oraz ministerstwo widzą powagę problemu i dążą do znalezienia optymalnych rozwiązań, czego wyrazem jest przyjęcie wskazanego obszaru prac jako priorytetowego dla Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, w którym w ramach delegacji pracodawców z pełnym prawem głosu uczestniczy Prezes PFSz

- Wypracowanie regulacji prawnych zapewniających właściwy kształt systemu ochrony zdrowia, optymalnego dla pacjentów, podmiotów udzielających świadczeń i systemu. Uwzględniając dążenie Ministra Zdrowia do przeprowadzenia zmian w zasadach prowadzenia działalności leczniczej PFSz pracuje nad przygotowaniem szerokiej „Analizy uwarunkowań formalnoprawnych, rozwiązań systemowych przyjętych w innych krajach UE oraz rekomendacji optymalnych rozwiązań z uwzględnieniem założeń do nowelizacji ustawy o działalności leczniczej”. Wskazana analiza będzie w szczególności uwzględniać: podstawowe wartości konstytucyjne jakimi są: po stronie pacjentów prawo do zdrowia i życia, prawo do wolności oraz po stronie podmiotów realizujących świadczenia prawo swobody działalności gospodarczej; podstawowe wartości Unii Europejskiej, w tym zasada poszanowania konkurencji oraz pojęcie przedsiębiorcy i prowadzenia działalności gospodarczej w kontekście prowadzenia działalności leczniczej.

- Opracowanie i przedstawienie organom władzy publicznej analizy wskazującej na możliwości formalne i korzyści związane z określeniem dla świadczeń zdrowotnych zerowej stawki VAT. W ocenie PFSz wprowadzanie zerowej stawki VAT na usługi zdrowotne umożliwi znaczną poprawę kondycji finansowej szpitali w Polsce.

- Polska Federacja Szpitali jest najbardziej reprezentatywną organizacją pracodawców szpitali w kraju. Obecnie zrzesza 205 szpitali o najróżniejszym modelu własnościowym, wielkości, lokalizacji oraz profilu. Szpitale zrzeszone w PFSz dysponują ponad 60 tysiącami łóżek, zatrudniają około 120 tysięcy pracowników i wykonują usługi warte niemal 10 miliardów złotych. PFSz należy do Europejskiej Federacji Szpitali HOPE, reprezentującej około 80% zasobów szpitalnictwa w UE.

Przeczytaj również inne teksty związane z Polską Federacją Szpitali i osobami zarządzającymi organizacją: Nadwykonania pod znakiem zapytania?, "Jarosław Fedorowski: - Smacznie i wykwintnie? Nie ma problemu, ale niech budżety szpitali wzrosną kilkukrotnie!" i "Polska Federacja Szpitali rośnie w siłę"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.