Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Gellert: W czasie epidemii należy rozważyć rozpoczynanie dializy metodą otrzewnową

Udostępnij:
- Dializa to zabieg ratujący życie. Jeśli ze względów medycznych jest wskazanie do rozpoczęcia tej procedury, nie można tego odkładać. Podczas epidemii CODIV-19 należy rozważyć rozpoczynanie dializy metodą otrzewnową, co pozwoli pacjentowi prowadzić leczenie w domu i zmniejszyć ilość wizyt w szpitalu - mówi prof. dr hab. med. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.
Pierwszym etapem w tym przypadku jest założenie cewnika, które przeprowadza chirurg. Wymagany jest wobec tego krótki pobyt w szpitalu. To jednak nie powinno być barierą, bowiem korzyści, jakie przyniesie prowadzenie dializy w domu są nie do zlekceważenia. Należy wyważyć korzyści względem ryzyka, a te są bezsprzeczne, ponieważ chorzy z COVID19 i na kwarantannie otrzymają leczenie.

W celu usprawniania i zapewnienia opieki dializowanym pacjentom w trakcie epidemii opracowano dla personelu medycznego stacji dializ „Szczególne zalecenia w zakresie opieki nad pacjentami leczonymi dializami otrzewnymi".

- Musimy pamiętać, że zarówno pacjenci z potwierdzonym COVID-19, jak też objęci kwarantanną nadal muszą być leczeni. Najważniejsze jest bowiem zapewnienie ciągłości terapii, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa i ochrony dla personelu medycznego. W komunikacie zalecam przede wszystkim, aby chorzy dializowani pozostali w domu. Istnieją ośrodki wykorzystujące zdalny monitoring pacjentów leczonych w domu i jest to obecnie szczególnie korzystna metoda postępowania terapeutycznego, zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Częste, ale zdalne kontaktowanie się personelu stacji dializ z pacjentami, również pozwoli wcześniej rozpoznawać ew. problemy zdrowotne i opracować strategię terapeutyczną – mówi prof. Ryszard Gellert konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

Przeczytaj także:„Szczególne zalecenia w zakresie opieki nad pacjentami leczonymi dializami otrzewnymi”

22 kwietnia o godzinie 18:00 prof. dr hab. n. med. Monika Lichodziejewska-Niemierko omówi zalety i możliwości nerkozastępczej terapii domowej – dializy otrzewnowej w kontekście epidemii koronawirusem. Szczegóły webinarium pod linkiem: „Dializa otrzewnowa - domowe leczenie pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek w czasie pandemii SARS-CoV-2 - webinarium”

Chcesz wziąć udział w webinarium? Proszę wyślij maila na adres >>> szkolenia@termedia.pl

W treści prosimy podać imię, nazwisko, numer PWZ i adres mailowy, na który prześlemy link do transmisji.