Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Wrocławski uniwersytet medyczny i szpital uniwersytecki wykształciły najwięcej hematologów w kraju

Udostępnij:
Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu są liderami w kształceniu hematologów oraz onkologów i hematologów dziecięcych w Polsce. W latach 2020–2021 państwowy egzamin specjalizacyjny (PES) w tych dziedzinach zdało najwięcej lekarzy z tego szpitala.
Służby prasowe szpitala poinformowały 31 marca, że Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) przedstawiło zestawienie wyników zdawalności państwowego egzaminu specjalizacyjnego (PES) w odniesieniu do konkretnych jednostek szkolących młodych lekarzy. Obejmuje ono wyniki PES uzyskiwane przez zdających w czterech sesjach egzaminacyjnych z lat 2020–2021.

Wyniki prezentują ranking jednostek specjalizujących, które w ciągu tych dwóch lat wyszkoliły na rzecz systemu opieki zdrowotnej największą liczbę lekarzy specjalistów. Na początek CMKP opublikowało dane, dotyczące 22 specjalizacji uznanych przez ministra zdrowia za priorytetowe oraz w dziedzinie nefrologii.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zajął pierwsze miejsce w Polsce w dwóch dziedzinach. Są to hematologia, w której wykształcił 6 specjalistów, oraz onkologia i hematologia dziecięca – 3 specjalistów.

Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i USK prof. Tomasz Wróbel podkreślił, że kształcenie podyplomowe jest jednym z zadań placówki, jako ośrodka akademickiego.

– Mamy obowiązek kształcić kadry medyczne i – jak widać – robimy to z powodzeniem. Szkoda tylko, że zainteresowanie młodych lekarzy hematologią jest tak niewielkie. Ta specjalizacja uchodzi bowiem za trudną, a sama praca z pacjentami chorymi onkologicznie jest bardzo obciążająca psychicznie. Hematologia to specjalizacja dla pasjonatów – powiedział prof. Wróbel.

Podobnie ocenił sytuację w swojej dziedzinie prof. Krzysztof Kałwak, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UMW i USK, która najskuteczniej w kraju kształci specjalistów onkologii i hematologii dziecięcej.

– Obecnie mamy wolne miejsca rezydenckie, ale brakuje chętnych. Trudna specjalizacja, ciężka praca i praktycznie brak możliwości praktykowania prywatnie – to powody, dla których młodzi lekarze nie wybierają masowo tej specjalizacji. Natomiast ci, którzy decydują się na szkolenie w naszej klinice, na pewno mają możliwość perfekcyjnego przygotowania się do egzaminu PES, ponieważ zapoznają się ze wszystkimi dostępnymi metodami leczenia – stwierdził prof. Kałwak.

USK znalazł się także w krajowej czołówce pod względem kształcenia w anestezjologii i intensywnej terapii (2. miejsce, 14 specjalistów), chirurgii ogólnej (3. miejsce, 10 specjalistów), a także w dziedzinie chorób wewnętrznych (3. miejsce, 20 specjalistów).

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.