Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Współpraca onkologów z lekarzami POZ przynosi efekty

Udostępnij:
W 2020 r. w Białostockim Centrum Onkologii wykonano ok. 5 tys. mammografii, a w 2021 r. ok. 8 tys. Poza tym o jedną trzecią pacjentek więcej zdecydowało się na USG piersi. Z tego badania skorzystało ponad 9,6 tys. kobiet. To efekt m.in. współpracy onkologów z lekarzami rodzinnymi.
– Na pewno do takich wyników przyczyniła się nawiązana w 2021 r. współpraca z Podlaskim Związkiem Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie w zakresie zgłaszania pacjentek na badania profilaktyczne w obrębie piersi, do czego służy specjalna platforma – stwierdziła rzeczniczka Białostockiego Centrum Onkologii Monika Mróz.

Mammografia jest badaniem dla kobiet między 50. a 69. rokiem życia. Jeśli wynik badania jest prawidłowy, należy je powtarzać co dwa lata. W systemie uruchomionym z lekarzami rodzinnymi można też rejestrować pacjentki spoza tej grupy wiekowej, które mają jakieś dolegliwości, np. guzki.

– Po zarejestrowaniu i wysłaniu danych pacjentki w systemie przez lekarza POZ osoba kierująca otrzymuje komunikat o prawidłowym dodaniu danych, a to oznacza, że zostały przesłane do BCO. W naszym centrum rejestratorki medyczne na bieżąco kontaktują się z pacjentkami i umawiają na badanie lub wizytę w Poradni Chorób Piersi – wyjaśniła Monika Mróz.

W systemie tym jest ok. 40 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej. To centrum onkologii kontaktuje się z pacjentkami zgłoszonymi przez lekarzy, kiedy w systemie wyświetla się powiadomienie, że jest kolejna osoba, z którą należy się skontaktować. Pacjentki umawiane są na badania, które wykonywane są właściwie od ręki, w ustalonym z pacjentką terminie.

Białostockie Centrum Onkologii zachęca do wykonywania wszystkich badań profilaktycznych, bo wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na pokonanie raka.

Koordynator ośrodka diagnostyki i leczenia raka piersi Breast Cancer Unit w BCO dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz mówiła w marcu dziennikarzom przy okazji konferencji w Białymstoku o leczeniu raka piersi, że lekarze zachęcają panie do badań mammograficznych. Podkreślała, że pandemia spowodowała, że przez ostatnie dwa lata do BCO na leczenie zgłaszały się pacjentki w bardziej zaawansowanych stadiach choroby.

– Teraz jest ten czas, kiedy trzeba wyjść z domu, zacząć to robić i dać sobie szanse na wyleczenie, na wczesne wykrycie choroby – podkreśliła Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz.

Z danych podlaskiego NFZ wynika, że w tym województwie na mammografię zgłasza się średnio o kilka procent kobiet więcej niż w pozostałej części kraju. Np. w marcu 2022 r. było to ponad 35,3 proc. przy średniej dla Polski 33,3 proc. W miesiącach letnich 2021 r. zgłaszało się w woj. podlaskim ok. 38 proc. uprawnionych, a średnio w Polsce 33–34 proc.

NFZ podkreśla w opisie programu profilaktyki raka piersi, że nowotwór ten jest przyczyną 14 proc. zgonów wśród kobiet w Polsce, co czwarty nowotwór u kobiet w kraju to właśnie rak piersi. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia.

Pacjentki mogą się zgłaszać na mammografię np. w mammobusach, które jeżdżą po woj. podlaskim. Tylko na kwiecień zaplanowano ok. 60 postojów mobilnych pracowni. O akcji regularnie informują NFZ i samorządy lokalne.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.