Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

AAD: Prosty i skuteczny sposób na leczenie nadmiernej potliwości

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Medscape
Wzmożona potliwość to przykry problem dotyczący wielu osób, ale już niedługo może on zostać rozwiązany dzięki banalnie prostej i taniej metodzie, o czym przekonywali prelegenci kongresu American Academy of Dermatology.
Nałożenie plastra jednorazowego użytku w okolicę pachową na okres do 3 minut nie jest zbyt skomplikowane, a z pewnością ułatwiłoby bardzo szerokie stosowanie – zwłaszcza gdyby udowodniono jego skuteczność i bezpieczeństwo. A to właśnie uczyniono na wspomnianej konferencji.

W badaniu znanym jako SAHARA badacze z 11 ośrodków ocenili skuteczność plastra jednorazowego użytku, którego działanie oparto na termolizie alkalicznej. Plaster składa się z cienkiej warstwy sodu na warstwie samoprzylepnej; nakłada się go na suchą pachę, a ponieważ pacjent poci się, podczas zabiegu dochodzi do reakcji z sodem. Interakcja ta generuje energię cieplną, która jest ukierunkowana na gruczoły potowe, prowadząc do zmniejszenia nadmiernej produkcji potu nawet do trzech miesięcy.

Naukowcy włączyli 110 osób z punktacją 3 lub 4 w skali nasilenia nadmiernej potliwości (Hyperhidrosis Disease Severity Scale – HDSS) i przydzielili je losowo do aktywnego lub fałszywego plastra na okres do 3 minut. Średni wiek badanej populacji wynosił około 33 lat, a nieco ponad połowę stanowiły kobiety. HDSS, grawimetryczna produkcja potu (GSP) oraz oceny jakości życia były mierzone przez 12 tygodni.

Badacze wykazali, że po 4 tygodniach 63,6 proc. pacjentów w grupie otrzymującej aktywny plaster w porównaniu z 44,2 proc. z grupy placebo osiągnęło wynik HDSS 1 lub 2. Dodatkowo aż 43,2 proc. osób z grupy badawczej w porównaniu z 16,3 proc. z grupy placebo uzyskało poprawę HDSS o 2 punkty lub więcej. Jeszcze większej poprawy, co najmniej 3-punktowej, nie udało się uzyskać za pomocą placebo; właściwy plaster tak znaczny efekt wywołał u 9,1 proc. pacjentów. Skoro efekt kliniczny jest tak znaczny, to oczywiście jest tak dzięki zmniejszonej produkcji potu, co też udowodniono pomiarami. Jeśli chodzi o jakość życia, to również i tu osiągnięto znaczący i istotny statystycznie pozytywny efekt.

Większość działań niepożądanych ustąpiła w czasie krótszym niż 2 tygodnie, a wszystkie miały nasilenie łagodne do umiarkowanego, najczęstszymi były reakcje skórne w miejscu kontaktu.

Plaster jest obecnie poddawany przeglądowi przez FDA – czekamy na pozytywne wieści i szybkie dotarcie tej metody do Polski.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.