Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

AOTMiT: „Tak” dla refundacji metoksalenu w chorobach skóry

Źródło: AOTMiT
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 19.07.2021
 
 
Tagi: metoksalen
Leczenie PUVA z zastosowaniem meladyniny wykazuje dobry profil bezpieczeństwa i wysoką skuteczność oraz możliwość zastosowania go także u dzieci. Po terapię warto sięgać zwłaszcza w opornych przypadkach łuszczycy rąk i stóp – wynika z rekomendacji AOTMiT.
Zalecenie ministra zdrowia dotyczy oceny zasadności wydawania zgód na refundację metoksalenu w następujących wskazaniach:
• liszaj płaski,
• łuszczyca,
• łuszczyca krostkowa dłoni i stopy,
• twardzina ograniczona,
• wyprysk kontaktowy,
• wyprysk rąk,
• ziarniniak obrączkowaty.

Metoksalen należy do grupy psoralenów i jest stosowany miejscowo w terapii połączonej z naświetlaniem UVA (terapia PUVA). Według wytycznych klinicznych terapia PUVA z wykorzystaniem miejscowych psoralenów wskazywana jest jako jedna z opcji terapeutycznych w leczeniu większości z ocenianych schorzeń. Rekomendacje dla liszaja płaskiego wskazują, że fototerapia/terapia PUVA może być zastosowana w II/III linii leczenia (EDF 2020a, PCDS 2020a).

Lek ten jest standardowym psoralenem przy naświetlaniu PUVA. Podawany doustnie jest często źle tolerowany przez pacjentów, natomiast stosowany w postaci płynu aplikowanego miejscowo może znacząco zmniejszyć liczbę działań niepożądanych przy podobnym efekcie terapeutycznym. Pozyskane opinie ekspertów klinicznych wskazywały na dobry profil bezpieczeństwa i wysoką skuteczność leku oraz możliwość zastosowania go także u dzieci. Ponadto, zdaniem ekspertów, dostępne w Polsce leki nie we wszystkich przypadkach wykazują odpowiednią efektywność. Żadna z metod nie jest idealna i niekiedy wymagają one łączenia. Miejscowa terapia PUVA z zastosowaniem meladyniny jest jedną z wielu metod wymienianych w piśmiennictwie. Warto ją stosować zwłaszcza w opornych przypadkach łuszczycy rąk i stóp. Jest to metoda uzupełniająca i jeśli ma być refundowana, powinna dotyczyć wszystkich wymienionych wskazań.

Uwzględniono ponadto, że zgodnie z otrzymanymi danymi dotyczącymi wielkości refundacji metoksalen znajduje zastosowanie w niewielkiej grupie chorych, przez co dalsze finansowanie produktu, w ramach importu docelowego, prawdopodobnie nie będzie skutkowało znacznym obciążeniem finansowym dla płatnika publicznego (w 2020 roku produkt został sprowadzony dla 28 pacjentów).
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe