Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czerniaki złośliwe u dzieci i młodzieży

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 04.09.2020
 
 
Czerniaki złośliwe u dzieci i młodzieży są na szczęście rzadkie, ale mogą być trudne do zdiagnozowania, a śmiertelna choroba może objawiać się na kilka różnych sposobów - pokazały wyniki retrospektywnego wieloośrodkowego badania.
„Najbardziej uderzającą rzeczą, jakiej nauczyliśmy się z tego badania, jest to, że czerniak dziecięcy może objawiać się na wiele różnych sposobów i różni się od populacji dorosłych tym, że obserwujemy więcej przypadków związanych ze znamionami wrodzonymi lub czerniakiem szpicy, który jest szczególną klasą zmian pigmentacyjnych”- powiedziała w wywiadzie dr Elena B. Hawryluk z oddziału dermatologii w Massachusetts General Hospital (MGH) i Harvard University w Bostonie.

Dr Hawryluk jest głównym autorem badania, które zostało opublikowane online przed drukiem w Journal of the American Academy of Dermatology. Dr Hawryluk i współpracownicy z Massachusetts General Hospital (MGH) i 11 innych ośrodków przeprowadzili retrospektywny przegląd wszystkich przypadków śmiertelnego czerniaka dziecięcego wśród pacjentów w wieku poniżej 20 lat, u których zdiagnozowano go od końca 1994 do początku 2017 roku. Zidentyfikowali łącznie 38 śmiertelnych przypadków w ciągu ponad 2 dekad. Przypadki te wyróżniały się przede wszystkim niejednorodnym obrazem klinicznym oraz różnorodnością pacjentów, ich zmianami prekursorowymi i histopatologią guza - powiedziała w wywiadzie.

21 z 38 pacjentów (57%) było pochodzenia białego, 7 (19%) było pochodzenia latynoskiego, 1 (3%) był pochodzenia azjatyckiego, a 1 czarnoskórym Afroamerykaninem lub czarnoskórym Latynosem. Pozostałe dzieci zostały sklasyfikowane jako „inne” lub nie odnotowano ich pochodzenia etnicznego.
Zauważyli, że „uderzająca częstość występowania” pacjentów pochodzenia latynoskiego, obserwowana w badaniu, jest zgodna z raportami obserwacyjnymi dotyczącymi rosnącej częstości występowania czerniaka wśród dzieci pochodzenia latynoskiego. Średni wiek w chwili rozpoznania wynosił 12,7 lat, a średni wiek w chwili zgonu - 15,6 lat. Spośród 16 przypadków ze znanymi rozpoznawalnymi podtypami choroby, 8 (50%) było guzkami, 5 (31%) rozprzestrzeniło się powierzchownie, a 3 (19%) stanowiły czerniaki szpicoidalne. Spośród 38 śmiertelnych czerniaków 10 uważano za spowodowane wrodzonymi znamionami melanocytowymi.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe