Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dobry początek leczenia łysienia plackowatego

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Rafati M, Mahmoudian R, Golpour G, Kazeminejad A, Saeedi M, Nekoukar Z The effect of latanoprost 0.005% solution in the management of scalp alopecia areata, a randomized double-blind placebo-controlled trial. Dermatol Ther. 2022 Mar 14;e15450.doi: 10.1111/dth.15450
Grupa naukowców i klinicystów irańskich z Mazandaran University of Medical Sciences, kierowana przez dr Zahrę Nekoukar, zastosowała miejscowo latanoprost 0,005 proc. w leczeniu łysienia plackowatego.
Latanoprost to analog prostaglandyny o budowie zbliżonej do naturalnej prostaglandyny F2α. Stosowany jest najczęściej przy leczeniu jaskry, choć prowadzono także badania nad rozszerzeniem jego działania.
Schorzenie to jest częste, atakuje mieszki włosowe i powoduje wypadanie włosów. Doniesienia o takim stosowaniu latanoprostu kilkukrotnie występowały w opisach przypadków medycznych i ich terapii, dla sprawdzenia naukowcy irańscy wykonali test kliniczny, podwójnie ślepy, z kontrolą przy użyciu placebo.

30 uczestników testu z rozpoznanym łysieniem plackowatym zostało podzielonych na grupy. Grupa pierwsza otrzymywała miejscowo latanoprost 0,005 proc. w postaci żelu wcieranego w miejsca chore, przez 12 tygodni, grupa druga – sam żel jako placebo. Dodatkowo obie grupy otrzymywały jako lek podtrzymujący clobetasol 0,05 proc. w postaci kremu, w alkoholu izopropylowym (mieszanka 1:1). Obszar głowy poddany terapii był badany pod koniec 4., 8. i 12. tygodnia. Mierzono powierzchnię utraty włosów, ich gęstość, badano również parametry włosów i ustalano ciężkość schorzenia.

Jak stwierdzono, latanoprost w znaczący sposób w stosunku do grupy placebo zwiększył gęstość włosów (37,2 ±26,1 do 14,6 ±18,6) i ich odnowę (58,3 ±39,3 do 21,6 ±24,1), bazując na wskaźnikach Severity of Alopecia Tool (SALT). Nie stwierdzono za to znaczącej redukcji obszarów pozbawionych włosów w obu grupach. Nie było także istotnych działań niepożądanych.

Jak stwierdzili naukowcy, wyniki wyraźnie wskazują na to, że latanoprost może być dobrym lekiem na początek terapii łysienia plackowatego, choć należy go także rozważyć jako składnik terapii kombinowanej; wtedy jego pozytywne działanie będzie wyraźniejsze.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.