Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dupilumab u dzieci z atopowym zapaleniem skóry poniżej 6 roku życia

Źródło: JDV
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 18.11.2020
 
 
Dupilumab to przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko interleukinie-4 i -13, które jest skuteczne w leczeniu umiarkowanego lub ciężkiego atopowego zapalenia skóry u dzieci w wieku pomiędzy 6 a 17 lat. W badaniu klinicznym fazy II o akronimie LIBERTY AD PRE-SCHOOL oceniono bezpieczeństwo i skuteczność pojedynczej dawki dupilumabu u dzieci pomiędzy 6 miesiącem życia, a 6 rokiem życia.
W badaniu oceniono farmakokinetykę pojedynczego podania dupilumabu oraz zmniejszenie nasilenia świądu po trzech tygodniach. Dzieci otrzymywały dupilumab w dawce 3 mg/kg lub 6 mg/kg. W trzecim tygodniu nasilenie świądu ocenianego we wskaźniku Eczema Area and Severity Index zmniejszyło się u dzieci powyżej drugiego roku życia o 45% i o 55% (odpowiednio dla mniejszej i większej dawki), a w grupie dzieci poniżej drugiego roku życia odpowiednio o 43% i o 39%. W czwartym tygodniu efekty działania zmniejszyły się w obu grupach dzieci, a szczególnie w podgrupach leczonych niższymi dawkami. Profil bezpieczeństwa dupilumabu był podobny jak u dorosłych i starszych dzieci.

Pojedyncza dawka dupilumabu była dobrze tolerowana i zmniejszała nasilenie świądu u małych dzieci chorujących na atopowe zapalenie skóry.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe