Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Izolowane zmiany łuszczycowe płytek paznokciowych zapowiadają łuszczycowe zapalenie stawów

Udostępnij:
Naukowcy amerykańscy w komunikacie z badań wskazują, że izolowane zmiany łuszczycowe płytek paznokciowych są związane z łuszczycowym zapaleniem stawów – nie powinny być one lekceważone, a diagnoza opóźniana.
Zespół naukowców zbadał diagnozowanie izolowanych zmian łuszczycowych płytek paznokciowych i związek z łuszczycowym zapaleniem stawów u 87 pacjentów poddawanych terapii z powodu chorób paznokci między 1 stycznia 2001 r. a 21 grudnia 2022 r., w ośrodku w Filadelfii. Jak się okazało, prawidłowa diagnoza schorzenia była zwykle opóźniona o prawie 3 lata, w efekcie czego łuszczycowe zapalenie stawów wystąpiło u 10 (11 proc.) z 87 osób z izolowanymi zmianami łuszczycowymi płytek paznokciowych i zostało zdiagnozowane razem z diagnozą tychże zmian.

Dwoma najczęstszymi objawami klinicznymi były onycholiza i wżery płytki paznokcia, obserwowane odpowiednio w 79 proc. i 70 proc. przypadków. Żadna inna pojedyncza cecha nie miała częstości występowania większej niż 28 proc. Najczęstszą diadą kliniczną była onycholiza i wżery u 66 proc. pacjentów, następnie onycholiza i pogrubienie paznokci u 33 proc. i onycholiza i krwotok odłamkowy u 32 proc. pacjentów. Badacze stwierdzili, że najczęstszymi cechami histologicznymi były parakeratoza u 79 proc. i naciek neutrofili u 48 proc. badanych.

Jak zauważyli naukowcy, nasuwa to pytania „klinicznie istotne” o izolowane zmiany łuszczycowe płytek paznokciowych jako rodzaj zmian chorobowych zapowiadających późniejsze łuszczycowe zapalenie stawów.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.