Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jak wcześniej rozpoznawać trądzik odwrócony?

Udostępnij:

Od pierwszych objawów do rozpoznania trądziku odwróconego średnio mija aż 7 lat; w tym czasie pacjent wielokrotnie odwiedza różne gabinety specjalistyczne, wykonuje liczne badania i stosuje całą gamę leków. Jak prosto i skutecznie skrócić ten czas i dać szansę choremu na szybką ulgę?

Eksperci współpracujący z Hidradenitis Suppurativa Foundation podali kilka cennych wskazówek dotyczących wczesnych postaci tej choroby; według nich do zdiagnozowania wczesnego stadium ropnego zapalenia apokrynowych gruczołów potowych, które można pomylić z innymi schorzeniami, takimi jak zakażenie, zapalenie mieszków włosowych i trądzik, zwykle nie jest wymagany wyczerpujący zestaw testów.

Zaleca się, by u pacjenta z podejrzeniem trądziku odwróconego stosować zasadę “2-2-6”, czyli czy u chorego wystąpiły 2 epizody 2 lub więcej ropni w ciągu 6 miesięcy. Jeśli pacjent odpowie twierdząco, istnieje duże prawdopodobieństwo rozpoznania choroby. Kluczem jest tu wywiad, w którym powinno się zapytać także o czynniki zaostrzające zmiany, choroby współistniejące, wpływ na jakość życia, a u kobiet dodatkowo związek z cyklem menstruacyjnym. Gdy takowy zachodzi eksperci rekomendują włączenie dwuskładnikowej doustnej antykoncepcji i/lub spironolaktonu.

Podano, że tym, co odróżnia trądzik odwrócony od izolowanych przypadków czyraka, jest historia nawrotów. Aby lepiej scharakteryzować ciężkość choroby, powinno wykorzystywać się sześciopunktową skalę HS Physician Global Assessment, w skali od 0 do 5, która klasyfikuje chorobę jako umiarkowaną, jeśli pacjent ma pięć lub więcej guzków zapalnych lub jeden ropień i jeden lub więcej guzków zapalnych, bez wymogu wykazania blizny lub przetoki w badaniu fizykalnym.

Zwrócono uwagę, że powszechnie stosowana skala Hurleya nie jest najlepszym sposobem scharakteryzowania aktywności choroby, ponieważ niektórzy pacjenci spełniają kryteria I stopnia, (nie mają żadnych blizn ani przetok), lecz mimo to posiadają wysoki stopień zaawansowania choroby z kilkoma guzkami zapalnymi i dużymi, bolesnymi ropniami, które ograniczają jakość życia i zdolność funkcjonowania.

Dodatkowo zaleca się wcześniejsze rozpoczęcie odpowiedniej, długoterminowej terapii immunomodulacyjnej, aby spróbować złagodzić postęp choroby. Rozwój przetok i blizn jest wyraźnym sygnałem, że następuje trwałe zniszczenie tkanki, a choroba nie jest już łagodna, stąd tak duża istotność czujności diagnostycznej.

 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.