SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Kiła - rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne PTD
Źródło: PD/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 09.11.2018
 
 
Kategorie: Wenerologia
Działy: Rekomendacje Aktualności
Tagi: kiła, syfilis
Kiła (syphilis, lues) jest bakteryjną chorobą przenoszoną głównie poprzez kontakty seksualne wywołaną przez krętka bladego (Treponema pallidum subsp. pallidum). Zakażenie może być również przeniesione na płód przez kobietę ciężarną (kiła wrodzona). Rzadko zakażenie może być skutkiem przetoczenia krwi i produktów krwiopochodnych.
Ze względu na odmienne postępowanie lecznicze istotne jest ustalenie okresu zakażenia. Kiłę wczesną definiuje się jako zakażenie trwające nie dłużej niż rok, a kiłę późną jako trwającą dłużej niż rok. Kiła wczesna obejmuje kiłę I okresu (primary syphils) oraz II okresu (secondary syphilis) i kiłę utajoną wczesną. Kiła późna obejmuje tzw. kiłę III okresu (tertiary syphilis) i kiłę utajoną późną. Jako kiłę III okresu definiuje się kiłę kilakowatą i kiłę sercowo-naczyniową, ale nie kiłę ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Kiła OUN może wystąpić na każdym etapie zakażenia krętkiem bladym (zarówno w kile wczesnej, jak i późnej). Kiła utajona to zakażenie charakteryzujące się dodatnimi odczynami serologicznymi krwi w kierunku kiły i brakiem objawów klinicznych typowych dla kiły I, II i III okresu.
Więcej: www.termedia.pl/Kila-Rekomendacje-diagnostyczno-terapeutyczne-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego-Czesc-1-kila-wczesna-i-pozna,56,34019,1,0.html
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe