Specjalizacje, Kategorie, Działy

LARC może nasilać trądzik

Udostępnij:
Wkładka wewnątrzmaciczna oraz podskórne implanty antykoncepcyjne są jednymi z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych opcji antykoncepcji, jednak mogą one indukować i/lub nasilać trądzik, co udowodniono na łamach czasopisma „Pediatric Dermatology”.
Długo działające odwracalne metody antykoncepcji (LARC), w tym wkładki domaciczne zawierające lewonorgestrel oraz podskórne implanty antykoncepcyjne (zawierające etonogestrel lub lewonorgestrel), to najskuteczniejsze odwracalne formy antykoncepcji. Oprócz wysokiej skuteczności zapobiegania ciąży bezpieczeństwo i zasadność stosowania LARC u nastolatków potwierdzają wszystkie główne towarzystwa medyczne, w tym American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) oraz American Academy of Pediatrics.

Trądzik pospolity często obserwuje się u młodzieży i młodych dorosłych, a zatem wśród osób, które mogą podejmować aktywność seksualną. Szacuje się, że częstość jego występowania wśród młodzieży wynosi od 35 do ponad 90 proc. Patogeneza trądziku pospolitego obejmuje interakcję kilku czynników, w tym stymulację gruczołów łojowych przez krążące androgeny, dysbiozę mikrobiomu skóry i komórkową odpowiedź immunologiczną; kolejną grupą czynników są podatność genetyczna, styl życia i leki, a wśród nich progestageny.

Stosowanie wspomnianych form antykoncepcji może być czynnikiem ryzyka wystąpienia trądziku, jednak niewiele badań skupiało się na ich ocenie w kontekście trądziku. Stąd przeprowadzono wtórną analizę prospektywnie zebranych danych pochodzących z rejestru Adolescent Medicine LARC Collaborative; badana populacja obejmowała 1319 młodych kobiet cierpiących z powodu trądziku o różnym nasileniu. 28,5 proc. badanych doświadczyło nasilenia zmian skórnych (zróżnicowanego stopnia) do 8 tygodni po implantacji wkładki zawierającej wyłącznie progestagen lub implantu podskórnego. Jednak, co zaskakujące, jedynie u 3 proc. pacjentek było to co najmniej jednym z powodów rezygnacji z tej formy zapobiegania ciąży, a zaledwie 0,4 proc. zdecydowało się na taki krok wyłącznie z powodu nasilenia choroby, co wskazuje, że potencjalne korzyści są zdecydowanie większe od obaw związanych z chorobą skóry.

W kontekście powyższego badania wydaje się, że jednym z elementów postępowania z młodą pacjentką, która chce skorzystać z powyższych form antykoncepcji, jest przedstawienie potencjalnego jej wpływu na skórę.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.