Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Laserowe leczenie trądziku – melodia teraźniejszości

Udostępnij:
Pacjenci z ciężką postacią trądziku, tak bardzo destrukcyjnie wpływającego na jakość życia i samopoczucie psychiczne, mogą ten rok uznać za bardzo pomyślny. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła do komercyjnego stosowania już trzecią w tym roku laseroterapię.
Jest to Accure Laser System (ALS) firmy Accure – urządzenie emituje fale długości 1726 nm i dodatkowo jest wyposażone w czujnik do monitorowania temperatury w czasie rzeczywistym i precyzyjnego kierowania wiązki lasera.

Swoją decyzję FDA oparła na badaniach obejmujących w sumie około 80 pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej postacią trądziku. Na leczenie przy pomocy systemu ALS odpowiedziało 100 proc. pacjentów co najmniej z pięcioma zmianami na twarzy, a efekt utrzymywał się we wszystkich punktach kontrolnych (czyli po 4, 8, 12 i 24 tygodniach).

Sama odpowiedź to nie wszystko – spektakularna okazała się jej skala, gdyż średnia redukcja zmian wyniosła 73 proc. już po pierwszych dwóch sesjach leczenia, a po 12 tygodniach wynosiła aż 82 proc.; średni wynik w wizualnej skali analogowej bezpośrednio po leczeniu wyniósł 2,09 na 10.

Po roku natomiast zaobserwowano zmniejszenie liczby zmian zapalnych o 90 proc. w stosunku do wartości wyjściowej. Badania histologiczne wykazały selektywne niszczenie gruczołów łojowych bez uszkodzeń naskórka, otaczającej skóry właściwej lub innych struktur skóry, co przełożyło się na niski odsetek działań niepożądanych.

Aż tak znakomitych wyników nie osiągnął żaden z wcześniejszych systemów. Przykładowo leczenie przy pomocy jednego ze wspomnianych wcześniej urządzeń, AviClear, skutkowało co najmniej 50-proc. redukcją zmian u około 36 proc. chorych po 4 tygodniach; odsetek ten wzrósł do 78 proc. w tygodniu 12.

Różnica wynika zapewne z tego, że oba urządzenia różnią się przede wszystkim mocą, a ta jest większa w systemie ALS, co sprawia, że osiąga on głębszą penetrację w jednym impulsie, podczas gdy AviClear jest nieco bardziej powierzchowny. Według ekspertów stwarza to możliwość zastosowania obu urządzeń w różnych placówkach – ALS w gabinetach dermatologicznych, a AviClear w kosmetologicznych.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.