Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Łysienie plackowate - dylematy diagnostyczno-terapeutyczne ►

Źródło: TMT 2021
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 27.05.2021
 
 
Dr Piotr Szlązak zaznacza, że pierwotny temat dotyczący terapii poszerzył o wątek diagnostyczny, gdyż nazwanie problemu nie jest wcale łatwe.
Trudności diagnostyczne zaskakują pacjentów, którzy wyobrażają sobie, że "łysienie to po prostu łysienie". Jest jedno i nie ma o czym dyskutować. Tymczasem, jak wylicza dr Szlązak z Dermedici, możliwe jest łysienie: anagenowe rozlane (dystroficzne), plackowate, zespół utraty włosów anagenowych, łysienie telogenowe (ostre lub przewlekłe), androgenowe mężczyzn i kobiet, trichotillomania i łysienie z pociągania.

W dalszej części wykładu ekspert omawia możliwości terapeutyczne i zwraca uwagę na to, co decyduje, że rokowania są niekorzystne. Do takich czynników zaliczamy: początek łysienia w młodym wieku, dodatni wywiad rodzinny, atopię, przejście w AT/AU, ophiasis, utrzymywanie się problemu ponad rok, choroby paznokci oraz współistnienie chorób immunologicznych.

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu, w którego trakcie dr Szlązak szczegółowo omawia zarówno terapie, oraz diagnostykę. Wykład został wygłoszony w trakcie tegorocznego Kongresu Top Medical Trends 2021 (organizator: wydawnictwo Termedia):

 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe