SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mikrochimeryzm płodowy u kobiet w ciąży a ryzyko choroby autoimmunologicznej
 
Tagi: morphea
Choroby autoimmunologiczne najczęściej dotyczą kobiet w wieku rozrodczym. W licznych badaniach na przestrzeni wielu lat analizowano potencjalną zależność między mikrochimeryzmem płodowym i rozwojem chorób autoimmunologicznych po okresie ciąży. Jednym z takich schorzeń jest twardzina ograniczona (morphea) – rzadka choroba powodująca włóknienie skóry i tkanki podskórnej. Jej etiologia jest nieznana, jednak istnieją pewne czynniki predysponujące do powstawania zmian twardzinopodobnych.
Przedstawiamy rzadki przypadek pacjentki, u której pierwsze zmiany w przebiegu twardziny ograniczonej pojawiły się w 35. tygodniu ciąży. Według naszej wiedzy ciąża nie była dotychczas traktowana jako czynnik predysponujący do rozwoju tego schorzenia, choć z uwagi na zjawisko mikrochimeryzmu płodowo-matczynego może być traktowana jako czynnik ryzyka.

U 27-letniej pacjentki pierwsze twardzinowe zmiany skórne wystąpiły w 35. tygodniu drugiej ciąży. Początkowo były umiejscowione na prawej stopie, a następnie na prawym udzie. Kolejne liczne zmiany twardzinowe pojawiły się na skórze środkowej części brzucha i prawego kolana po 6 miesiącach od porodu. Początkowo pacjentka odczuwała podwyższoną ciepłotę skóry w obrębie zmian. Następnie doszło do ograniczenia ruchomości stawu skokowego ze znacznym utrudnieniem zginania grzbietowego i podeszwowego stopy oraz zmniejszonej ruchomości stawów śródstopno-paliczkowych.
Więcej:
www.termedia.pl/Mikrochimeryzm-plodowy-u-kobiety-w-ciazy-a-ryzyko-wystapienia-choroby-autoimmunologicznej,56,32728,1,0.html
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe