Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Nowa maść zmniejszy niepożądane działania terapii celowanych

Redaktor: Monika Stelmach |Data: 07.06.2021
 
 
Jednym z najczęstszych działań niepożądanych leków celowanych, w tym anty-EGFR, jest trądzikopodobna wysypka. Amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badania z zastosowaniem kremu zawierającego inhibitor BRAF. Dolegliwości zmniejszyły się u sześciu z dziesięciu chorych, u których zastosowano maść.
Leki celowane, w tym skierowane przeciwko receptorowi naskórkowego czynnika wzrostu (epidermal growth factor receptor, EGFR), należą do największych osiągnięć onkologii ostatnich dekad. Leki te znacząco poprawiły wskaźniki przeżyć chorych na m.in. raka jelita grubego czy płuca. Ich stosowanie nie jest wolne od działań niepożądanych. Jednym z najczęstszych jest trądzikopodobna wysypka. W niektórych przypadkach jej duże nasilenie wymusza zmniejszenie dawki leku, przerwanie lub nawet zakończenie terapii.

Dotychczas w leczeniu zmian skórnych stosowano głównie glikokortykosteroidy i antybiotyki. Amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badania I fazy z zastosowaniem kremu zawierającego inhibitor BRAF w leczeniu wysypki spowodowanej terapią anty-EGFR. Dolegliwości zmniejszyły się u sześciu z dziesięciu chorych, u których zastosowano maść. W opinii autorów badania zmniejszenie nasilenia wysypki ma istotne znaczenie, pozwoli bowiem na utrzymanie skutecznego leczenia onkologicznego. Trwa nabór do kolejnego badania klinicznego mającego potwierdzić skuteczność maści na większej grupie chorych.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe