Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Nowe białko ułatwia gojenie się ran i oparzeń

Źródło: Sayan Chakraborty, Divyaleka Sampath, Melissa Ong Yu Lin, Matthew Bilton, Cheng-Kuang Huang, Mui Hoon Nai, Kizito Njah, Pierre-Alexis Goy, Cheng-Chun Wang, Ernesto Guccione, Chwee-Teck Lim, Wanjin Hong. Agrin-Matrix Metalloproteinase-12 axis confers a mechanically competent microenvironment in skin wound healing. Nature Communications, 2021; 12 (1) DOI: 10.1038/s41467-021-26717-7
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 12.01.2022
 
 
Tagi: agrin
Zespół naukowców z Agency for Science, Technology and Research (A*STAR) w Singapurze, kierowany przez dr. Sayana Chakraborty i prof. Wanjina Honga odkrył nowe białko o nazwie agrin, współdziałające w procesie gojenia ran oraz oparzeń.
Niegojące się rany są jednymi z istotniejszych problemów terapeutycznych. Szczególnie ciężko goją się one w przebiegu cukrzycy, podobnie dzieje się z oparzeniami. Amputacje w takich przypadkach są ostatecznością.

Przy większych lub długo niegojących się ranach macierz pozakomórkowa, ważna w procesie zamykania rany, jest tracona, w związku z tym proces, który mógłby ją odbudować, jest bardzo istotny. Jak się okazało, jest w nim istotne właśnie nowe białko – agrin. Jego ekspresja pozwala na zachowanie właściwości przerwanej tkanki skóry, co ułatwia gojenie.

W trakcie badań naukowcy stworzyli także rekombinowane białko sAgrin, które jako część biologicznego hydrożelu, aplikowanego na rany, może znacznie przyspieszać ich zamykanie i odtwarzanie tkanek. Obecnie trwają badania nad stworzeniem odpowiedniej formuły żelu z zastosowaniem agrinu, który byłby bardzo dobrym lekiem w terapii ran lub długo niegojących się oparzeń, zapewne początkowo w warunkach lecznictwa zamkniętego.

Hydrożel z agrinem działa szybciej i jest bezpieczniejszy niż obecnie stosowane żele kolagenowe. Istnieje także możliwość stworzenia leku na rany przewlekłe oraz świeże zbliznowacenia po oparzeniach.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.