Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Odpowiedzi na dermatologiczne kontrowersje

Redaktor: Krzysztof Zielonka |Data: 15.11.2022
 
 
Jaki sposób leczenia atopowego zapalenia skóry warto przyjąć – agresywny czy spokojny? Czy możliwe jest skuteczne i długotrwałe leczenie łuszczycy? Jakie mity i fakty dotyczą diety w trądziku? Kontrowersyjnych tematów w dermatologii nie brakuje, a właściwe odpowiedzi ważne są nie tylko dla dermatologów, lecz przede wszystkim dla ich pacjentów. Uwzględnili je w swoim programie organizatorzy X Jubileuszowej Konferencji Kontrowersje w Dermatologii.
Tegoroczne spotkanie odbędzie się we Wrocławiu od 8 do 10 grudnia br. Program konferencji zwraca uwagę swoją obszernością oraz praktycznymi aspektami wykładów, a także obecnością wielu uznanych ekspertów dermatologii z całej Polski.

Podczas pierwszej sesji wykładowej warto zwrócić uwagę na wykład dotyczący dermoskopii bardzo wysokich powiększeń i zalet tego narzędzia, jak również metod diagnozy i leczenia mastocytozy u dzieci. U osób chorujących na mastocytozę dochodzi do nadmiernego wytwarzania mastocytów, czyli tzw. komórek tucznych, które należą do grupy białych krwinek. Z punktu widzenia dermatologicznego ważne jest, że choroba może przebiegać w postaci skórnej, kiedy to mastocyty gromadzą się w skórze chorego.

Łysienie czołowe bliznowaciejące objawia się przesuwaniem nasady włosów w okolicy czołowej ku tyłowi. O rozpoznaniu decyduje charakterystyczna morfologia kliniczna oraz obraz trichoskopowy. Ten ostatni charakteryzuje się występowaniem delikatnego złuszczania okołomieszkowego wokół włosów terminalnych oraz brakiem ujść mieszków włosowych w miejscach wyłysienia. Jakie natomiast kontrowersje wiążą się z tym schorzeniem – o tym podczas swojego wykładu opowie prof. Lidia Rudnicka.

Początek drugiego dnia grudniowej konferencji poświęcony będzie poważnej dermatozie, występującej zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych – atopowemu zapaleniu skóry (AZS). Choroba jest nie tylko bardzo uciążliwa i związana z dodatkowymi powikłaniami, lecz również kosztowna ze względu na stosowane przez chorych leki i emolienty. Czy AZS leczyć agresywnie czy spokojnie, jak podejść do diagnostyki alergologicznej atopowego zapalenia skóry u dzieci, czy interleukina 13 jest istotna w patogenezie AZS – na te i wiele innych pytań odpowiedzą wykładowcy w piątek 9 grudnia.

Podczas sesji trzeciej omówione zostaną między innymi argumenty za i przeciw immunoterapii, metody skutecznego leczenia łuszczycy, a kierownik naukowy konferencji – prof. Jacek Szepietowski – odpowie na pytanie, czy bezpieczeństwo staje się nową skutecznością w dermatologii. Sesja numer cztery będzie natomiast dotyczyć dermatoz pęcherzowych, nadwrażliwości natychmiastowej w pemfigoidzie pęcherzowym, a także najnowszych metod terapii łuszczycy, również dzięki wykorzystaniu interleukiny 17.

W trakcie trzeciego dnia konferencji uczestnicy poznają m.in. rolę neuromediatorów w przebiegu trądziku różowatego i menopauzy, mity i fakty dotyczące diety w trądziku, a także sposoby wykorzystania izotretynoiny – pochodnej witaminy A. Omówione zostaną także zagadnienia dotyczące owrzodzeń kończyn dolnych, terapii fotodynamicznej oraz skuteczności i bezpieczeństwa mikronakłuwania.

Zachęcamy do zapoznania się z całym programem i do zobaczenia we Wrocławiu!

STRONA KONFERENCJI
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.