SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Operacja bariatryczna obniża ryzyko rozwoju łuszczycy
 
Kategorie: Łuszczyca
Działy: Aktualności
Dorośli z otyłością, u których przeprowadzono operację bariatryczną rzadziej zapadają na łuszczycę niż ci, którzy otrzymywali zwykłe leczenie.
Naukowcy z Uniwersytetu w Goteborgu w Szwecji analizowali dane z 1 991 pacjentów, u których przeprowadzono operację bariatryczną żołądka i 2 018 pacjentów z otyłością, którzy nie przeszli operacji. Wszyscy uczestnicy badania nie mieli na początku łuszczycy ani łuszczycowego zapalenia stawów. Informacje o łuszczycy i łuszczycowym zapaleniu stawów zostały zebrane za pośrednictwem szwedzkiego Krajowego Rejestru Pacjentów i kwestionariuszy.

Pacjentów obserwowano 18 lat - w grupie kontrolnej u 174 pacjentów wystąpiła łuszczyca, w tym u 46 pacjentów łuszczycowe zapalenie stawów. Częstość występowania łuszczycy była mniejsza u pacjentów, u których wykonano operację bariatryczną (71 vs. 103). Dodatkowo ryzyko to powiększało palenie papierosów oraz otyłość w długim okresie. Badacze nie zaobserwowali związku między operacją bariatryczną a łuszczycowym zapaleniem stawów.
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe