Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Pokrzywka u dzieci – przede wszystkim z powodu infekcji

Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pde.15020
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 20.06.2022
 
 
Pokrzywka to jeden z najczęściej spotykanych objawów skórnych u dzieci; w większości łagodna i stosunkowo prosta w leczeniu jest często przypisywana alergiom – najczęściej na pokarmy czy pyłki roślin. Czy słusznie?
Odpowiedź na to pytanie pojawiła się na łamach czasopisma „Pediatric Dermatology”. Zespół badaczy z Hacettepe University School of Medicine przeanalizował dane 462 dzieci z klinicznym rozpoznaniem pokrzywki, które w ciągu roku zgłosiły się po pomoc na szpitalny oddział ratunkowy.

By uzyskać jak najwięcej bazowych danych, przeprowadzono wywiady telefoniczne w celu uzupełnienia brakujących informacji oraz zapytano o dalsze testy diagnostyczne pod kątem alergii IgE-zależnych.

Okazało się, że możliwą przyczynę pokrzywki na podstawie wywiadu i badania fizykalnego udało się zidentyfikować w 46 proc. i były to przede wszystkim infekcje (18 proc.); wśród nich dominujące okazały się zakażenia górnych dróg oddechowych (74,5 proc.), zakażenia układu moczowego (13,2 proc.), ostre nieżyty żołądkowo-jelitowe (8,2 proc.) oraz zapalenie ucha środkowego (4,1 proc.).

W pozostałych przypadkach najczęstszymi przyczynami pokrzywki były leki (11 proc.), określony składnik pokarmowy (8 proc.), infekcje i leki jako jeden czynnik (3 proc.), ukąszenia owadów (3 proc.), pyłki roślin (1 proc.), produkty krwiopochodne (0,4 proc.) i szczepionki (0,4 proc.). Po przeprowadzeniu diagnostyki choroby alergiczne IgE-zależne rozpoznano u zaledwie 6 proc. pacjentów. Okazało się również, że aż 22 proc. pacjentów wielokrotnie przyjmowano z powodu tego samego rzutu pokrzywki. Stwierdzono, że rozległość zmian jest dodatnio skorelowana (i istotnie statystycznie) z ryzykiem ponownego przyjęcia do szpitala.

Na podstawie powyższych danych można rzec śmiało, że u dzieci z pokrzywką przede wszystkim należy poszukiwać infekcji – szczególnie górnych dróg oddechowych, a niekoniecznie IgE-zależnych reakcji alergicznych, które jak widać stanowią zdecydowaną mniejszość.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.