SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Połowa osób zagrożonych anafilaksją nie ma przy sobie auto strzykawek z adrenaliną
Źródło: Reuters/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 04.07.2018
 
 
Tagi: anafilaksja
Około 40% pacjentów zagrożonych anafilaksją, która niesie ze sobą ryzyko utraty życia, nie ma przy sobie auto strzykawek z adrenaliną, nawet jeśli w przeszłości doświadczyli poważnych epizodów alergicznych.
Anafilaksja może wystąpić w ciągu sekund lub minut ekspozycji na coś, na co dana osoba jest uczulona, na przykład pokarmy, leki i jad owadów. Reakcja anafilaktyczna wiąże się z nagłym spadkiem ciśnienia krwi i problemami z oddychaniem.

Adrenalina jest lekiem z wyboru pierwszej pomocy w leczeniu anafilaksji i jest powszechnie przepisywana pacjentom z alergią. Z badań opublikowanych w Annals of Allergy, Asthma and Immunology, które obejmowały ponad 900 osób, 90% osób z alergią zrealizowało receptę z przepisaną adrenaliną w auto strzykawkach. Wśród tych, którzy tego nie zrobili, główny powód wynikał z powodu ceny. Jednocześnie prawie 90% dorosłych i 70% dzieci i nastolatków odwiedzało szpital z powodu reakcji alergicznej. Niewiele połowa uczestników badania stwierdziła, że auto strzykawki ma zawsze pod ręką. Ale tylko jedno na troje dzieci i nastolatków ma przy sobie auto strzykawkę. Jako powód nie noszenia ze sobą strzykawek podawano: niewielka alergię lub brak wcześniejszych reakcji alergicznych. Ponadto osoby, które wiedziały, jak i kiedy używać strzykawki, byli bardziej skłonni nosić je ze sobą. Dlatego ważne jest, aby lekarze upewnili się, że ich pacjenci narażeni na anafilaksję, czują się komfortowo wiedząc, jak używać auto strzykawek.
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe