Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum Termedii

Prof. Piotr Rutkowski przedstawia abecadło czerniaka ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: TMT 2021
Poza zasadami oceny zaawansowania klinicznego poznamy również główne zmiany w wytycznych 2020.
Prof. Piotr Rutkowski w wykładzie o A, B, C, D, E czerniaka przypomniał, że w przypadku podejrzenia zmiany inwazyjnej wskazane jest wykonanie badań obrazowych (KT/MRI). Kolejny krok to biopsja/pobranie węzła podejrzanego. Z kolei podstawową metodą leczenia jest usunięcie chirurgiczne z oceną marginesów chirurgicznych.

Wskaźnik nawrotów sięga 2 - 3 proc. Jeśli chodzi o statystyki to generalnie mówimy o wzroście zapadalności, ale i przeżywalności związanej z dobrym diagnozowaniem i odpowiednim leczeniem. W trakcie wykładu prof. Rutkowski apelował do lekarzy, by zwracali pacjentom uwagę. Wszelkie zmiany, zaczerwienienie, owrzodzenie powinni oni szybko konsultować ze specjalistą.

Prof. Rutkowski przypomniał również główne zmiany w wytycznych 2020 - nowe dane dotyczące inhibitorów hedgehog w BCC. Wismogedrib stał się standardem terapeutycznym w nieresekcyjnym/przerzutowym BCC. Ta dająca dobre efekty terapia dotyczy 50 pacjentów rocznie i możliwa jest dzięki programowi terapeutycznemu. W wytycznych uściślono także wskazania do metody fotodynamicznej. Awelumab zapisano jako standard leczenia w zaawansowanym MCC - RDTL, z kolei cemiplimab wpisano jako nową terapię w zaawansowanym SCC - RDTL.

Jak podkreślił prof. Rutkowski nasz układ immunologiczny rozpoznaje czerniaka i z nim walczy, ale najważniejsza pozostaje profilaktyka.

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu, szerszego omówienia wszystkich aspektów ważnych w codziennej praktyce. Wykład został wygłoszony w trakcie tegorocznego Kongresu Top Medical Trends 2021 (organizator: wydawnictwo Termedia):

 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.