Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przebieg i rokowanie czerniaka sromu

Redaktor: Justyna Daniliszyn |Data: 01.02.2021
 
 
Czerniak sromu jest rzadkim nowotworem, który ze względu na wysoki potencjał rozsiewu charakteryzuje się złym rokowaniem. Jedynym skutecznym leczeniem jest wycięcie czerniaka z uzyskaniem negatywnych marginesów w momencie, gdy guz jest ograniczony do skóry.
Na łamach Gynecologic Oncology ukazała się retrospektywna charakterystyka 198 kobiet z czerniakiem sromu leczonych w 8 ośrodkach onkologicznych w Holandii oraz w Wielkiej Brytanii.

Dane dotyczyły pacjentek leczonych w latach 1995-2017. W momencie diagnozy w 76% przypadków choroba była zlokalizowana miejscowo. Ogółem, 2 lata przeżyło 48% pacjentek, a 5 lat 31%. Przeżywalność nie uległa poprawie po 2010 roku w porównaniu z poprzednimi latami. Wielkość guza oraz wiek były niezależnymi czynnikami związanymi z przeżyciem. Nawrót nowotworu wystąpił u 2/3 pacjentek z czego 1/3 nawrotów miała charakter zlokalizowany, natomiast pozostałe 2/3 nawrotu miały charakter odległy.

Analiza wskazuje, że nawet wcześnie rozpoznany czerniak sromu charakteryzuje się agresywnym przebiegiem i złą odległą prognozą. Być może szersze zastosowanie immunoterapii zaaprobowanej do leczenia czerniaka mogłoby poprawić wyniki leczenia czerniaka sromu.

Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.