Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Romilkimab w leczeniu rozsianej, skórnej twardziny układowej

Źródło: Annals of Rheumatic Diseases
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 01.10.2020
 
 
Romilkimab to przeciwciało monoklonalne, które neutralizuje interleukiny 4 i 3, biorące udział w procesie zapalnym w twardzinie układowej. Na łamach Annals of Rheumatic Diseases ukazały się wyniki badania klinicznego 2 fazy w którym zastosowano to przeciwciało u pacjentów z rozsianą skórną twardziną układową.
Do badania zakwalifikowano dorosłych pacjentów z rozsianą skórną twardziną układową. Pacjentów randomizowano do romilkimabu w dawce 200 mg podawane podskórnie raz w tygodniu lub placebo. Czas leczenia trwał 24 tygodnie. Pierwszorzędowym punktem końcowym była zmiana w zmodyfikowanej punktacji skórnej Rodnana.

Ostatecznie do grupy interwencyjnej zostało z randomizowanych 48 osób, a do grupy placebo 49. Po 24 tygodniach większą poprawę w zakresie punktacji Rodnana zaobserwowano w grupie interwencyjnej w porównaniu z placebo (p=0,03). W trakcie badania umarło dwóch pacjentów (po jednym w grupie interwencyjnej i grupie kontrolnej), jednak zgony nie były związane z zastosowanym leczeniem. Nie odnotowano również niekorzystnych działań na układ sercowo-naczyniowy po podaniu romilkimabu.

Romilkimab wykazuje istotną skuteczność w leczeniu skórnej, rozsianej twardziny układowej.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe